Súťaž o polep TEŽ vyhrali menej známe vrchy Tatier

Tez_sutaz_vitaz.jpg
Foto: ZSSK
Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica, Vysoká. Týchto päť názvov sa bude vynímať na nových vozidlách, ktoré v roku 2021 pribudnú do Vysokých Tatier.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) ukončila súťaž, do ktorej sa mohla zapojiť široká verejnosť. Vyzvala v nej grafikov a kreatívcov, aby navrhli motív polepu týchto nových elektrických jednotiek.

Z trinástich návrhov, ktoré splnili kritériá, postúpilo do finále päť. Víťaza vybrala porota 8. mája 2019.

V silnej konkurencii uspel nápad tandemu Jakub Rusnák – Lenka Syrovátková, ktorí sa rozhodli predstaviť práve menej známe tatranské vrchy.

Silná konkurencia

„O Gerlachu, Lomničáku či Kriváni počul snáď každý. No Vysoké Tatry ponúkajú oveľa viac zaujímavých miest s ešte zaujímavejšími príbehmi. Náš výber odkazuje na miestnu horolezeckú tradíciu, aj vďaka ktorej sa Tatry dostali medzi špičkové destinácie slovenského cestovného ruchu,“ vysvetľujú autori víťazného návrhu.

Tez_sutaz_vitazi.jpg
Autori víťazného návrhu Jakub Rusnák a Lenka Syrovátková | Foto: ZSSK

Grafické spracovanie návrhu polepu využíva stredovú časť vozidla na znázornenie vrcholu a výstupovej cesty. Piktogramy odkazujú na náročnosť a nutnú výstroj. Názov vrcholu spolu s nadmorskou výškou vypĺňa priestor pod oknami a môže slúžiť aj ako označenie názvu vozidla.

Do poroty si predstavenstvo ZSSK v zložení Filip Hlubocký, Karol Martinček a Radoslav Štefánek pozvalo aj odborníka Pavla Chomu, vedúceho ateliéru na Katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

„Vybrať víťaza bolo extrémne náročné,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. „Všetky nápady z finálovej pätice disponovali tým, čo sme hľadali na začiatku súťaže – kvalitou, invenciou, zmyslom pre symboliku a citom pre detail,“ dodal.

Nové jednotky posilnia nedostatočnú kapacitu

ZSSK v rámci rozsiahlej modernizácie vozidlového parku obstarala do Vysokých Tatier päť nových elektrických jednotiek. Doplnia dnes už kapacitne nedostatočné vlakové súpravy na tatranskej elektrickej železnici (TEŽ) a ozubnicovej železnici (OŽ). Súčasťou dodávky bude aj multifunkčný rušeň. Verejnú súťaž na obstaranie vyhrala švajčiarska spoločnosť Stadler, celková cena predmetu zmluvy je 38 801 691 eur. Vozidlá budú financované z vlastných zdrojov ZSSK.

Vizualizácia vozidla novej zubačky pre Ozubnicovú železnicu a Tatranské elektrické železnice. Foto: ZSSK.

Najdôležitejším parametrom nových jednotiek je hybridný pohon (ozubnicový aj adhézny). Umožní im jazdiť na klasických tratiach TEŽ i na OŽ. Každá z nízkopodlažných jednotiek ponúkne 91 miest na sedenie, dve miesta pre invalidné vozíky. Priestor si v nich nájdu aj bicykle a detské kočíky. Vozidlá budú vybavené wi-fi systémom, klimatizáciou, moderným informačným systémom, videosystémom a zariadením na počítanie cestujúcich.

Nové vozidlá pre Vysoké Tatry sú súčasťou rozsiahlej trojročnej obnovy vozidlového parku a infraštruktúry ZSSK z eurofondov i z vlastných zdrojov, ktorá sa začne už tento rok v júni dodaním prvých dieselmotorových jednotiek pre okolie Zvolena.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom