Taxislužby môžu fungovať aj cez lockdown, v aute však môže byť len obmedzený počet ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
taxi, taxikár
Foto: SITA/Marián Peiger

Všetci prevádzkovatelia taxislužieb môžu počas lockdownu fungovať s obmedzenou kapacitou prepravovaných osôb. V autách môžu byť najviac dvaja zákazníci s rúškami, to neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti. Taxikári sú tiež povinní vykonávať dezinfekciu priestorov pre zákazníkov po každej jazde.

Viac o téme: Koronavírus

Taxislužby sú jednou z viac ako tridsiatich výnimiek zo zákazu pre maloobchodné prevádzky a prevádzky služieb. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky o opatreniach pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok.

Niektoré prevádzky dostali výnimku

„Potrebovali sme zachovať v činnosti prevádzky, ktoré musia zostať. S konzíliom sme špecifikovali, ktoré musia zostať otvorené, ktoré môžu a nemusia,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) v súvislosti s opatreniami pre prevádzky a služby v pôsobnosti rezortu.

„Zostávajú v prevádzke obchody alebo prevádzky slúžiace pre predaj a servis telekomunikačných zariadení. Ak máme dištančne vzdelávať, ak máme pracovať formou home office, potrebujeme mať telekomunikačnú techniku aktívnu a funkčnú,“ uviedol Doležal.

Fungovať môžu aj služby technickej a emisnej kontroly vozidiel, zberné miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet, ako aj prevádzky určené na predaj karnetov TIR, colné vyhlásenia, vyclievanie alebo zaclievanie tovaru. Výnimky majú aj predajne náhradných dielov motorových vozidiel a odťahové služby či poštové služby.

Žiadne žúrky na chatách, kamaráti

Povolená je tiež prevádzka stravovacích zariadení, vrátane stánkov s trvalým stanovišťom, vydávajúce pokrmy a nápoje zabalené výhradne na odber so sebou alebo cez donáškovú službu.

„Hotely, penzióny sú, bohužiaľ, zatvorené. Koniec koncov, to bolo vo väčšine čiernych okresov tak či onak. Chaty na prenájom sú zakázané, dovolená je individuálna rekreácia na vlastných chatách s rodinou, ale žiadne žúrky, kamaráti,“ priblížil Doležal.

Dlhodobé ubytovanie je povolené

Prevádzky môžu poskytovať dlhodobé alebo karanténne ubytovanie. Možné je aj krátkodobé ubytovanie, ale iba v súvislosti s výkonom práce alebo podnikania či inej obdobnej činnosti a nevyhnutné ubytovanie za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia s podmienkou, že prevádzkovateľ umožňuje vstup iba osobám v režime OTP.

Pri krátkodobom ubytovaní je zároveň nutné zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, na dezinfekciu použiť dezinfekčné prostriedky. Hygienické zariadenia musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami, zakazuje sa konzumácia pokrmov alebo nápojov v spoločných priestoroch prevádzky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR