Tender na úsek R3 na Orave je ukončený, NDS čaká na rozhodnutie ÚVO o námietkach

Stavba D4/R7
Ilustračné foto: d4r7.com.
Námietky boli podané proti vylúčeniu dvoch uchádzačov. Podpis zmluvy so zhotoviteľom a začatie prác predpokladá v treťom štvrťroku 2019.

Súťaž na zhotoviteľa úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná nad Oravou je podľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) ukončená. Proti vylúčeniu dvoch uchádzačov však boli podané námietky. Rozhodovať o nich bude Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

„NDS bude postupovať v zmysle tohto rozhodnutia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

V súťaži na výstavbu uvedeného úseku R3 na Orave v dĺžke 4,4 kilometra bolo podľa diaľničiarov predložených osem ponúk.

„K dôvodom vylúčenia sa nebudeme až do rozhodnutia ÚVO o podaných námietkach vyjadrovať. NDS vyhodnocovala ponuky v zmysle kritéria najnižšia cena a prijala ponuku s najnižšou cenou, a to z ponúk, ktoré neboli vylúčené,“ uviedla Michalová.

Nechávajú si čas na námietky aj odvolanie

K podpisu zmluvy s vybraným zhotoviteľom podľa nej NDS pristúpi ihneď po rozhodnutí ÚVO o podaných námietkach a po prípadnom rozhodnutí Rady ÚVO o odvolaní voči rozhodnutiu o námietkach.

„Podpis zmluvy a začatie prác predpokladáme v treťom kvartáli 2019,“ priblížila Michalová. Lehota výstavby je 822 dní, teda zhruba dva roky a tri mesiace.

R3tvrdosin nizna plan.jpg
Národná diaľničná spoločnosť vyberie zhotoviteľa výstavby rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná nad Oravou v polovičnom profile a v dĺžke 4,4 kilometra cez užšiu súťaž. Na snímke trasa výstavby úseku. Foto: NDS.

NDS vyhlásila užšiu súťaž na výstavbu úseku R3 Tvrdošín – Nižná nad Oravou v auguste 2017. Predpokladaná cena prác bola takmer 75 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Stavebné práce budú financované zo štátneho rozpočtu.

NDS podľa zverejnených informácií o zákazke predbežne prijala ponuku skupiny firiem Swietelský-Slovakia, spol. s r. o., a AVA-stav, s. r. o., Galanta vo výške 65,8 milióna eur bez DPH. Na druhom mieste skončila spoločnosť Metrostav, a. s., Praha. Výška jej ponuky nie je zverejnená.

Miestni s posúvaním termínu nesúhlasia

Zástupcovia oravských obcí a miest vo štvrtok protestovali pred ministerstvom dopravy a výstavby proti posúvaniu termínu výstavby úsekov R3. Priniesli odkazy obyvateľov regiónu na pohľadniciach pre ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka a premiéra Petra Pellegriniho.

Oravci sú nespokojní s tým, že sa neplní programové vyhlásenie vlády v prípade výstavby rýchlostnej komunikácie. Do protestnej akcie sa zapojilo 36 obcí a tri mestá z Oravy.

Ďalšie úseky plánujú

Ďalšie plánované úseky R3 Nižná nad Oravou – Dlhá nad Oravou (8,3 km) a Dlhá nad Oravou – Sedliacka Dubová (4,9 km) sú podľa údajov NDS v procese prípravy a vypracovania dokumentácie pre stavebné povolenie.

Úseky R3 Oravský Podzámok – Dolný Kubín, Juh (8,6 km) a Dolný Kubín, Juh – križovatka D1 (10,4 km) sú v procese prípravy a vypracovania technickej štúdie.

„NDS rieši prípravu dostavby R3. Aktuálne ako poslednú prevzala komplexnú štúdiu realizovateľnosti. Podľa nej je v úseku R3 od Oravského Podzámku po Ružomberok ekonomická opodstatnenosť výstavby rýchlostnej cesty až po roku 2030. Do doby výstavby rýchlostnej cesty je možné realizovať skapacitnenie cesty I/59,“ poznamenala Michalová.

„V prípade úsekov od Sedliackej Dubovej po Nižnú je predpoklad vyhlásenia súťaží na projektovú dokumentáciu v druhej polovici tohto roka. Čo sa týka úsekov od Oravského Podzámku po Ružomberok, pripravujú sa súťažné podklady na vypracovanie stavebného zámeru,“ dodala hovorkyňa NDS.

Začiatok výstavby bude závisieť od ukončenia procesu prípravy a zabezpečenia finančného krytia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť