Praktické tipy pre mamičky cestujúce s deťmi lietadlom

Letiskové pravidlá pre mamičky s deťmi
Tipy pre mamičky cestujúce s deťmi lietadlom Foto: Pixabay

Pre mamičky, ktoré cestujú so svojim dieťaťom na dovolenku letecky, sme pripravili zopár užitočných rád. Pozrite si, kde treba uskladniť kočík, buginu či inú detskú batožinu a aké sú pravidlá prepravy detskej stravy priamo na palube lietadla. Informovalo Letisko Milana Rastislava Štefánika.

Preprava kočíkov či detských pomôcok

Cestujúci s dieťaťom má zdarma nárok na prepravu jednej batožiny určenej na prepravu dojčaťa, ako je napríklad detský kočík. Niektoré letecké spoločnosti ponúkajú možnosť prepravy zdarma aj ďalšieho kusu detskej potreby ako je autosedačka či bugina. Tie pred nástupom do lietadla odovzdá palubnému personálu.

Mamička môže mať kočík pri sebe počas celej doby vybavovania na check-ine, rovnako aj pri prechode bezpečnostnou kontrolou, až po samotný nástup do lietadla. Kočík teda nie je prepravovaný na palube lietadla ako príručná batožina, ale v batožinovom priestore lietadla.

S kočíkom prejdete aj cez bezpečnostnú kontrolu
S kočíkom prejdete aj cez bezpečnostnú kontrolu Foto: Pixabay

V prípade, že mamička kočík (buginu či autosedačku) nepotrebuje mať pri sebe počas celej doby na letisku, môže ho odovzdať ako zapísanú nadrozmernú batožinu. Na bratislavskom letisku je tiež možnosť dať si za poplatok zabaliť kočík do fólie, aby nedošlo k jeho poškodeniu.

Kočík je mamičke k dispozícii ihneď po vystúpení z lietadla. Ak si však mamička želá doručiť kočík až s ostatnou batožinou, vyzdvihne si ho na check-in pulte s nápisom „Nadrozmerná batožina“. Bratislavské letisko odporúča rodinám cestujúcich s malými deťmi, aby sa podrobne oboznámiť s prepravnými podmienkami konkrétneho leteckého prepravcu.

Pri odchode či prílete môžte kočík odovzdať leteckému personálu
Pri odchode či prílete môžte kočík odovzdať leteckému personálu Foto: Pixabay

Dieťa do 2 rokov spravidla nemá nárok na vlastnú príručnú batožinu, okrem kočíka či buginy. Ak rodičia potrebujú prepraviť príručný kufor dieťaťa, musia si za túto službu zaplatiť podľa cenníka leteckej spoločnosti.

Tekutá strava a lieky pre bábätká

Pre mamičky s deťmi neplatí obmedzenie na prepravu tekutín. Batoľaťu môžete na palubu lietadla zobrať aj tekutú detskú stravu ako mlieko, čaj či vodu aj v balení nad 100 ml. Najviac však také množstvo tekutín, koľko je potrebné pre bábätko počas letu.

Detská tekutá strava je na palube povolená
Detská tekutá strava je na palube povolená Foto: Pixabay

Pri prechode detekčnou kontrolou tekutú detskú stravu treba umiestniť do prepravky alebo špeciálneho skenera určeného na kontrolu tekutín. Následne bude skontrolovaná detekčnými technológiami. Mamičky už nemusia detskú stravu ochutnávať alebo vyskúšať na pokožke, ako to bolo v minulosti. Ako detské nápoje nemožno prepraviť napr. nápoje typu Coca-cola.

Výnimka sa vzťahuje aj na lieky

Bežne dostupné lieky, ako napríklad nosné či očné kvapky, sirupy proti kašľu je možné prevážať bez lekárskeho predpisu. Zároveň možno v príručnej batožine prepraviť aj tekuté lieky v objeme nad 100 ml.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom