Tohtoročná Rušňoparáda bude aj hokejová

Rusnoparada_2018.jpg
Foto: ZSSK

Prvý májový víkend otvorí košické rušňové depo brány pre bežných smrteľníkov už po devätnásty raz. Najväčšia prezentácia historických i súčasných železničných vozidiel na Slovensku prilákala vlani 15-tisíc návštevníkov. a aj tentoraz sú ambície organizátorov vysoké. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Podvihorlatským železničným spolkom a krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus opäť pripravila Rušňoparádu.

Tento rok potešíme aj najväčších „gurmánov“. Po prvýkrát sa v Košiciach objaví skutočný historický klenot, Strieborný šíp. Vznikol tesne pred II. svetovou vojnou a má za sebou pomerne pohnutú históriu,“ priblížil generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Ukážu sa veterány aj najnovšia technika

Motorový rušeň radu M 260.001 vyrobili v počte jeden kus. Mal byť ľudovejšou verziou Slovenskej strely. Zišiel však z výrobnej linky prakticky v predvečer II. svetovej vojny. Na „vedľajšej koľaji“ tak skončil skôr, ako stihol ukázať svoj potenciál.

Najprv ho odstavili ako nedokončený projekt, potom bol problémom nedostatok pohonných látok. Po vojne dostali na českom území prednosť motorové jednotky Nemeckých ríšskych dráh. Paradoxne sa slávy dočkal až v ére nadzvukových lietadiel. Dnes je zreštaurovaný Strieborný šíp využívaný na historické jazdy.

Na Rušňoparáde 2019 sa predstaví aj ďalší veterán, parný rušeň 498.104 Albatros, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 1954.

V kontraste s históriou sa v košickom depe predvedú aj najnovšie posily vo flotile ZSSK, dva kusy najmodernejších rušňov Vectron. Nemenej zaujímavé bude Porschelino, netradične vytunované auto známej značky, ktoré zvláda jazdu po vozovke i po koľajniciach.

Rusnoparada_2018_2.jpg
Foto: ZSSK

Prídu i Macejkovia – vlak aj maskot

Máj bude aj mesiacom hokeja. Na IIHF 2019 majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji participuje aj národný dopravca. ZSSK na Rušňoparáde v Košiciach ukáže svojho Macejka – špeciálne pomenované a v čase šampionátu aj špeciálne vypravené IC. V ňom na športových priaznivcov čaká počas cesty na zápasy slovenskej reprezentácie aj párty vozeň.

So živým maskotom Macejkom sa zasa bude možné stretnúť v areáli depa.

Okrem jázd pre verejnosť v kabíne rušňovodiča návštevníkov čaká aj Točňoparáda – prezentácia rušňov na točni. Tešiť sa môžu aj na prehliadku súčasnej techniky ZSSK, unikátny historický salónny a reštauračný vozeň z Maďarska, výstavy modelov a obrazov, sprístupnenie Vodnej veže, letecký „prepad depa“ či ukážku hasičskej a policajnej techniky.

Pre najmladších návštevníkov sú pripravené tvorivé dielne, maľovanie na tvár, nafukovacie atrakcie a detské motorky.

Rusnoparada_2019_plagat.jpg
Foto: ZSSK

Pomôže turizmu

Rušňoparáda podľa riaditeľky organizácie Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej svojou jedinečnosťou už dlhodobo prispieva k žánrovej pestrosti najzaujímavejších a najnavštevovanejších podujatí v Košickom kraji.

Železničná nostalgia je veľmi obľúbeným fenoménom v zážitkovom turizme a vo voľnočasových aktivitách pre širokú verejnosť. Aj preto má Rušňoparáda potenciál stať sa najväčším podujatím svojho druhu na Slovensku,“ povedala.

Košice Región Turizmus bude mať na Rušňoparáde svoj stánok. Návštevníkom bude poskytovať cestovateľské tipy v podobe mimoriadnych turistických vlakov, ale aj tipy na celodenné organizované výlety s programom.

Ako sa na Rušňoparádu dostať

  • Priamo z Humenného, Popradu a Prešova do košického depa vypravia mimoriadne nostalgické vlaky.
  • Medzi železničnou stanice Košice a depom bude v hodinových intervaloch bezplatne premávať kyvadlová doprava.
  • Od nákupného centra Aupark a z Námestia Maratónu mieru zasa pôjde každú hodinu motorový cestný vláčik.

Viac informácií o Rušňoparáde 2019, celý program a všetko o organizácii dopravy záujemcovia nájdu na webe ZSSK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom