Trnavský kraj požičal Letisku Piešťany státisíce eur, spoločnosti poskytol už dve dotácie

Letisko Piešťany
Areál spoločnosti Letisko Piešťany. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr.

Trnavský samosprávny kraj poskytol spoločnosti Letisko Piešťany návratnú finančnú výpomoc vo výške 688-tisíc eur. Peniaze sú určené „na zabezpečenie dostatočnej kapitálovej vybavenosti pre účely stabilizácie a rozvoja podnikania s pozitívnym dopadom na rozvoj regiónu“. Finančnú výpomoc letiskovej spoločnosti schválili krajskí poslanci.

Poskytli už dve dotácie

Trnavský samosprávny kraj už v tomto volebnom období poskytol spoločnosti Letisko Piešťany dve dotácie, obe vo výške 200-tisíc eur. Najnovšia finančná výpomoc je návratná, kraj by tak mal pôžičku dostať naspäť, okrem toho si bude účtovať úroky vo výške 2,5 percenta.

Letisková spoločnosť, v ktorej je samosprávny kraj majoritným akcionárom, dlhodobo nedokáže hospodáriť bez finančných výpomocí. Jej najväčším problémom je malý počet príletov, odletov aj prepravených pasažierov.

Výsledkom snahy terajšieho vedenia Trnavského samosprávneho kraja o „rozlietanie“ letiska boli sezónne chartrové lety do tureckej Antalye a egyptského letoviska Hurghada. Župan Jozef Viskupič predpokladá, že v ďalšej turistickej sezóne bude takýchto letov ešte viac. Vyšší počet cestujúcich si však vyžaduje aj ďalšie investície do letiskovej infraštruktúry.

Navrhovali likvidáciu spoločnosti

V minulom volebnom období samosprávny kraj ako majoritný akcionár navrhoval likvidáciu spoločnosti Letisko Piešťany. Pod tlakom vedenia mesta Piešťany a mohutnej občianskej iniciatívy napokon k tomu nedošlo.

Záchranu a rozlietanie regionálneho letiska v známom kúpeľnom meste sľuboval pred krajskými voľbami v roku 2017 terajší župan Jozef Viskupič.

Okrem Trnavského samosprávneho kraja (59,31 %) sú ďalšími akcionármi v spoločnosti Letisko Piešťany mesto Piešťany (20,04 %) a ministerstvo dopravy (20,65 %).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Viskupič
Firmy a inštitúcie Letisko PiešťanyTTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)