Trolejbusári po 10 rokoch súperili v súťaži zručností, najlepší na Slovensku sú Žilinčania

výročie trolejbusov
Historický trolejbus počas osláv 110. výročia trolejbusovej dopravy v Bratislave. Bratislava, 20. júl 2019. Foto: SITA/Jana Birošová

Pri príležitosti osláv 110. výročia spustenia trolejbusovej dopravy v Bratislave usporiadal Dopravný podnik Bratislava, a. s. po desaťročnej prestávke súťaž v jazde zručnosti vodičov trolejbusov.

Okrem vodičov z piatich slovenských miest sa na súťaži zúčastnili aj trolejbusári z Českej republiky. Súťaž ovládli vodiči Dopravného podniku mesta Žiliny, ktorí v súťažili jednotlivcov obsadili prvé a tretie miesto, a prvenstvo im patrilo aj v tímovej súťaži.

Trolejbusová doprava je na Slovensku zavedená v piatich mestách – Bratislave, Žiline, Košiciach, Prešove a Banskej Bystrici. Všetky tieto mestá mali svoje zastúpenie na súťaži, ktorá sa naposledy uskutočnila v Bratislave v roku 2009 a aj vtedy tímovú súťaž vyhralo družstvo zo Žiliny.

Testy v rôznych disciplínach

Tohtoročná previerka schopností profesionálnych vodičov trolejbusov bola rozdelená na teoretickú a praktickú časť. V úvode čakalo na vodičov zisťovanie teoretických znalostí testom z vyhlášky, z technológie a všeobecného prehľadu o trolejbusovej doprave. Praktická časť pozostávala z niekoľkých disciplín.

Vodiči museli s trolejbusom zastaviť tesne pri označníku zastávky, prejsť úzkym oblúkom, zacúvať do radu stojacich vozidiel, absolvovať slalom či zastaviť čelom trolejbusu presne na označení miesta zastavenie. Odhad vodičov sa testoval napríklad jazdou predpísanou rýchlosťou 20 km/h so zakrytým rýchlomerom a jazdou zúženým profilom, ktorý bol len o pár centimetrov širší než trolejbus.

Úspech žilinských trolejbusárov

Najmenej trestných bodov v súťaži nazbieral Miroslav Kmecz z Dopravného podniku mesta Žiliny. Úspech žilinských trolejbusárov podčiarkol tretím miestom jeho kolega Ján Vôstik.

Druhú pozíciu v celkovom poradí si vyjazdil Viliam Pilka zo Žiliny. Súťaž družstiev ovládli Žilinčania pred vodičmi z Dopravnej spoločnosti Zlín-Otrokovice a domácim Dopravným podnikom Bratislava.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava