Turistický cyklovlak Záhoračik previezol celkovo zhruba trinásťtisíc cestujúcich

Turistický vlak Záhoráčik, ktorý premáva zo Záhorskej Vsi do Plaveckého Podhradia, prepravil od začiatku prevádzky trinásťtisíc ľudí. Foto: BSK.

Vlak na trati Záhorská Ves – Zohor – Plavecké Podhradie v aktuálnej sezóne previezol od apríla do júna 3 873 cestujúcich a 384 bicyklov. 

Turistický cyklovlak Záhoráčik od začiatku svojej prevádzky v minulom roku previezol celkovo zhruba trinásťtisíc cestujúcich a tisícpäťsto bicyklov. V aktuálnej sezóne (od 28. apríla do 14. októbra 2018) vlak prepravil v apríli až júni 3 873 ľudí a 384 bicyklov.

Vlani vypravených 242 spojov na železničnej trati Záhorská Ves – Zohor – Plavecké Podhradie využilo spolu vyše deväťtisíc osôb a cyklovozeň odviezol 1 094 bicyklov, čo bolo v priemere 155 osôb a 21 bicyklov na deň. Ako informoval Bratislavský samosprávny kraj (BSK), minulý rok bola kapacita miest na sedenie prekročená sedemkrát a kapacita vozňa bola naplnená trinásťkrát. Prevádzku vlaku Záhoráčik na objednávku Bratislavského kraja zabezpečuje Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK).

Cieľom je zatraktívniť a priblížiť Záhorie turistom

„Záhoráčik už druhú sezónu premáva na trati Záhorská Ves – Zohor – Plavecké Podhradie počas víkendov a sviatkov trikrát denne. Jeho cieľom je zatraktívnenie a priblíženie Záhoria domácim aj zahraničným turistom,“ povedal predseda BSK Juraj Droba. Cesta vlakom je podľa neho príťažlivá pre rodiny s deťmi, milovníkov železnice, partie peších turistov, ktorí preferujú verejnú dopravu, aj pre cykloturistov.

BSK - Juraj Droba
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Foto: SITA/Diana Černáková.

Vyhľadávané dopravné spojenie na potulkách regiónom

„Práve pre turistov sa Záhoráčik stal vyhľadávaným dopravným spojením na potulkách Záhorím, či pri spoznávaní severozápadných svahov Malých Karpát a dolnozáhorských lesov prostredníctvom cyklistickej a turistickej trasy z Kuchyne na Zochovu chatu, kde ide o zokruhovanie obcí Záhoria s obcami v okrese Malacky a Pezinok,“ priblížila hovorkyňa BSK Lucia Forman. Ako dodala, zaujímavá je aj medzinárodná cyklotrasa Eurovelo 13 pre rakúskych cykloturistov, ako aj diaľkových z Českej republiky, Maďarska či Nemecka.

Hovorkyňa BSK Lucia Forman. Foto: region-bsk.sk.

Na všetky lístky v integrovanej doprave

Vlak Záhoráčik premáva trikrát denne cez víkendy a dní pracovného pokoja zo Záhorskej Vsi cez Zohor do Plaveckého Podhradia a späť s prípojmi z Bratislavy aj do nej. V motorovej súprave je 88 miest na sedenie a cyklovozeň má kapacitu dvadsať bicyklov. Cestujúci môžu využívať vlak na všetky cestovné lístky platné v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK) a Bratislava Card City & Region s výnimkou lístku pre bicykel, pri ktorom platí cenník ZSSK.

S integrovaným lístkom môžu cestujúci ľubovoľne prestupovať podľa jeho časovej a územnej platnosti u všetkých zapojených dopravcov na regionálne vlaky ZSSK a RegioJet, prímestské autobusy Slovak Lines či mestskú dopravu v Bratislave.

Železničná stanica Zohor. Foto: zsr.sk.

Kraj chce v projekte pokračovať aj budúci rok

Projekt je výsledkom spolupráce Železničnej spoločnosti Slovensko a Bratislavského samosprávneho kraja. Jeho cieľom je podporiť rozvoj cestovného ruchu v záhorskom regióne. Osobnú dopravu na železničnej trati Zohor – Plavecké Podhradie v roku 2003 zastavili, no už druhý rok po sebe funguje vo forme sezónnej prevádzky. Projekt financuje Bratislavský samosprávny kraj a plánuje v ňom pokračovať aj v roku 2019.

Zrúcanina Plaveckého hradu. Foto: plpodhradie.sk.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)