Týždeň mobility 2019 prekonal všetky rekordy! Veľkú časť cestujúcich sa podarilo udržať v MHD

Počas týždňa mobility bol predaný rekordný počet ročných lístkov
Počas týždňa mobility bol predaný rekordný počet ročných lístkov Foto: Sita

Európsky týždeň mobility (ETM) 2019, ktorý sa konal od 16. do 22. septembra v rámci celého Slovenska, prekonal v Bratislavskom kraji všetky rekordy v predaji cestovných lístkov. Od začiatku týždňa do konca mesiaca, kedy bolo spustených viacero marketingových akcií, zliav a benefitov, sa podarilo do verejnej dopravy pritiahnuť nových cestujúcich, ktorí ju budú využívať počas celého roka.

O úspechu tohtoročnej kampane informovala spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava (BID), ktorá koordinuje dopravu v Bratislavskom kraji.

Akcie oslovili ľudí všetkých vekových kategórii

Počas stanoveného obdobia si mohli cestujúci zakúpiť ročné predplatné cestovné lístky IDS BK za výrazne nižšie ceny. Túto možnosť využilo až 17 466 ľudí.

Predaj zľavneného predplatného ročného cestovného lístka ako aj ďalšie benefity, ktoré boli v ponuke v rámci Európskeho týždňa mobility, sa ukázali ako veľmi efektívne. Podarilo sa vzbudiť záujem ľudí všetkých vekových kategórií o cestovanie verejnou dopravou.

„Obrovský úspech zaznamenala kúpa cestovného lístka so zľavou cez mobilnú aplikáciu IDS BK. Tú ocenili aj študenti, ktorí si do nej vo veľkom nahrávajú svoje ISIC karty. Aby sme ľudí motivovali prestúpiť z áut do verejnej dopravy, musíme im vytvoriť dostupnejšie a atraktívnejšie podmienky,” povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Predalo sa najviac celoročných električeniek

Najviac sa počas tohto obdobia predalo predplatných cestovných lístkov s platnosťou pre zóny 100 a 101, teda pre celú Bratislavu. Akciu využilo až 16 588 cestujúcich.

Nárast predaja bol zaznamenaný aj pri ročných lístkoch v regióne. Zvýhodnenú cenu využili aj cestujúci, ktorí dochádzajú z Trnavy do Bratislavy.

Trvalo znížené ceny lístkov cez apku

Spustením kampane sa zároveň znížila aj cena cestovných lístkov zakúpených prostredníctvom mobilnej aplikácie IDS BK o 10%. Táto úprava je trvalá, čo sa už prejavilo v náraste predaja cestovných lístkov cez apku.

Za september bolo prostredníctvom tohto kanálu predaných vyše 186-tisíc lístkov, čo je najviac od jej spustenia.

Aj tieto čísla ukazujú, že ponúknuť cestujúcim zvýhodnené cestovné, vďaka ktorému môžu cestovať verejnou dopravou počas celého roka, je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi udržateľným modelom podpory verejnej dopravy.

Model, kedy mohli počas tohto týždňa cestovať držitelia vodičských preukazov bezplatne sa neukázal ako funkčný. Po skončení akcie sa motoristi vrátili naspäť za volant svojho auta.

Predplatené cestovné sa oplatí

Aj napriek skončeniu zvýhodneného predaja ročných predplatných cestovných lístkov je pre pravidelných cestujúcich stále výhodnejšie kupovať si predplatné cestovné lístky s dlhšou časovou platnosťou. V niektorých prípadoch tak môžu ušetriť aj stovky eur.

Predplatné cestovné lístky, cestovné lístky z mobilnej aplikácie IDS BK, elektronické cestovné lístky či papierové cestovné lístky platia vo všetkých spojoch dopravcov, ktorí sú zapojení do IDS BK – Dopravný podnik Bratislava, RegioJet (S70), regionálne linky Slovak Lines a ZSSK (S8, S 20, S25, S50, S55, S60, S65). Rozhodujúcim faktorom je len ich zónová a časová platnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaMatúš ValloZuzana Horčíková
Firmy a inštitúcie Bratislavská integrovaná doprava