Uber sa po viac ako roku vracia do Bratislavy

Taxislužby
Ilustračné foto: SITA/Michal Burza.

Jazdy automobilom cez mobilnú aplikáciu spoločnosti Uber si v hlavnom meste Slovenska možno objednávať od štvrtka 25. apríla.

Alternatívna taxislužba Uber, fungujúca na základe mobilnej aplikácie, sa po viac ako roku vracia do Bratislavy. Jazdu automobilom prostredníctvom tejto spoločnosti si možno objednávať od 25. apríla s plne licencovanými službami na základe novely zákona o cestnej doprave.

Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej besede generálny manažér Uberu pre strednú a východnú Európu Ash Kebriti. Uber bude podľa generálneho manažéra využívať iba licencovaných vodičov, ceny chce ponechať na pôvodnej úrovni a zatiaľ neuvažuje o ich zvýšení.

Taxislužby
Ilustračné foto: SITA/Michal Burza.

Chcú sa sústrediť na Bratislavu

Obnovenie pôsobnosti firmy v hlavnom meste Slovenska v tomto čase vysvetlil Kebriti konaním blížiacich sa majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Momentálne sa chcú sústrediť na poskytovanie služieb iba v Bratislave a nad začatím prevádzky v Košiciach nateraz neuvažujú.

Dlhodobé partnerstvá s mestami

Uber podľa generálneho manažéra za uplynulý rok zmenil spôsob podnikania vo svete. Firma sa rozhodla pre zodpovednejší rast so zameraním na dlhodobé partnerstvá s mestami, napríklad ako je návrat do Bratislavy.

„O niečo viac ako pred rokom sme prerušili prevádzku v Bratislave. Odvtedy Slovensko prijalo nový zákon o cestnej doprave, ktorý zahŕňa aj možnosti mobility ako napríklad Uber a iné aplikácie v tejto oblasti, čím poskytuje Slovákom lepšiu voľbu a ekonomické príležitosti pre podnikateľov,“ povedal Kebriti.

Uber - Ash Kebriti
Generálny manažér Uberu pre strednú a východnú Európu Ash Kebriti. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

Slovensko sa zaradilo na čelo

Spôsoby, akými sa ľudia pohybujú po mestách, sa podľa zástupcu Uberu menia na celom svete a Slovensko sa s novými reguláciami zaradilo na čelo. „Budeme aj naďalej spolupracovať s miestnymi predstaviteľmi, pretože vyvíjame služby, ktoré riešia rastúce dopravné potreby Slovenska a zodpovedným spôsobom formujú budúcnosť mestskej mobility,“ uviedol Kebriti.

Ako ďalej informovala spoločnosť, od marca minulého roka, keď bola služba v Bratislave pozastavená, si aplikáciu Uber v hlavnom meste otvorilo viac ako 250 tisíc ľudí a Slováci si objednali viac ako 436 tisíc jázd v rôznych zahraničných krajinách.

Uber
Foto: SITA / AP

Zmeny pre taxislužby

Uber pozastavil činnosť v Bratislave vlani 27. marca na základe rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I. Ten zastavil pôsobenie firmy v slovenskej metropole, vrátane využívania vozidiel a vodičov, keďže fungovala v rozpore s pravidlami pre taxisliužby.

Novela zákona o cestnej doprave od 1. apríla tohto roka zaviedla opatrenia na obmedzenie nelegálnej činnosti taxislužieb a účinnejšiu kontrolu v tejto oblasti. Zmeny majú zároveň podporiť využívanie digitálnych platforiem v preprave osôb, ako sú napríklad Uber, Bolt, Liftago či Hopin.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom