UNAS a Asociácia Žltý Anjel kritizujú zníženie veku vodičov nákladných áut, mladí do 25 rokov spôsobujú najväčšie nehody

Kamión
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) a Asociácia Žltý Anjel Asistance24 sú rozhorčené zo zníženia veku na 18 rokov pre vodičov motorových vozidiel na prepravu tovaru s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony.

Obe organizácie malých cestných dopravcov a odťahových služieb o tom v piatok informovali s tým, že hrozí väčšie riziko nehodovosti u mladých vodičov. Myslia si, že táto zmena zákona o cestnej premávke, ktorú vo štvrtok schválili poslanci parlamentu, dopravcom veľmi nepomôže.

Vysoké náklady u dopravcov

„Sme proti tomu, aby sa mladým ľuďom bez praxe dala 40-tonová zbraň do ruky. Poukazujeme na to, že najväčšie nehody v doprave do 3,5 tony spôsobujú vodiči do 25 rokov,“ uviedli UNAS a asociácia odťahových služieb. Cestná infraštruktúra je podľa nich v dezolátnom stave, cesty prvej a druhej triedy sú nevyhovujúce pre nákladnú dopravu.

„Problém vidíme vo vysokých nákladoch u dopravcov. Pokiaľ sa neznížia náklady, aby boli dopravcovia konkurencieschopní voči krajinám EÚ, tak táto zmena zákona dopravcom nepomôže,“ tvrdia organizácie. Domáci dopravcovia podľa nich nevedia zdvihnúť platy vodičom, a preto odchádzajú do zahraničia za lepšími platovými podmienkami.

Kurz základnej kvalifikácie

Od augusta tohto roka budú môcť vodičské oprávnenie skupiny C a CE (vozidlá na prepravu tovaru s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony) získať záujemcovia vo veku 18 rokov a vodičské oprávnenie skupiny D a DE (vozidlá na prepravu viac ako osem osôb okrem vodiča) záujemcovia vo veku 21 rokov.

Vyplýva to z vládnej novely zákona o cestnej premávke, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Momentálne je pre získanie vodičského preukazu na nákladné auto potrebný vek 21 rokov a pre autobus 24 rokov. Podmienkou získania vodičských preukazov na nákladné autá a autobusy v nižšom veku bude absolvovanie takzvaného kurzu základnej kvalifikácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Asociácia Žltý Anjel Asistance24EU Európska úniaUNAS Únia autodopravcov Slovenska