United Airlines zaplatí rekordnú pokutu, pasažieri ostali "uväznení" v lietadlách

United Airlines
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americká letecká spoločnosť United Airlines musí zaplatiť 1,9 milióna dolárov za dlhé meškanie 25 letov, pri ktorých lietadlo s pasažiermi niekoľko hodín čakalo na letisku.

Je to najväčšia pokuta, akú kedy americké úrady uložili v prípade meškania lietadiel.

Pasažieri nemali možnosť vystúpiť

Ministerstvo dopravy informovalo, že prípady nastali v období od decembra 2015 do februára tohto roka, pričom v lietadlách zostalo uväznených bez možnosti vystúpiť viac ako 3200 pasažierov.

Zo spomenutej čiastky 1,9 milióna dolárov tvorí pokuta 950-tisíc, odškodnenie cestujúcich vo výške 750-tisíc a 200-tisíc sú náklady na zlepšenie riadenia odklonených letov.

Väčšina meškaní spôsobená nepriaznivým počasím

Aerolinky konštatovali, že väčšina meškaní bola spôsobená nepriaznivým počasím, keďže spoločnosť sa sústredila na zaistenie bezpečného pristátia lietadiel.

Federálne pravidlá vyžadujú, aby letecké spoločnosti poskytli cestujúcim možnosť vrátiť sa na terminál, ak lietadlo vnútroštátneho letu čaká na zemi najmenej tri hodiny a štyri hodiny v prípade medzinárodných letov. Výnimky sú povolené iba pri problémoch s bezpečnosťou, zabezpečením alebo riadením letovej prevádzky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie United Airlines