ÚVO chce rozhodnúť o námietkach v tendroch na R3 a R2 skôr, ako určuje zákon

Peciatka.jpg
Foto: Pixabay.com
Za verejné obstarávanie a jeho priebeh nesie zodpovednosť verejný obstarávateľ, upozorňuje úrad.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vyvíja maximálne úsilie na vydanie rozhodnutia vo veci podaných námietok v tendroch Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS). Týkajú sa výstavby úsekov rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná nad Oravou a R2 Mýtna – Lovinobaňa. ÚVO chce rozhodnúť skôr, ako stanovuje zákon. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Ako upozornila, za verejné obstarávanie a jeho priebeh nesie zodpovednosť verejný obstarávateľ. Ten by mal mať sám záujem na čo najskoršom ukončení súťaže.

„V oboch prípadoch je zákonnou povinnosťou NDS doručiť úradu kompletnú dokumentáciu, aby úrad mohol rozhodnúť vo veci námietok čo najskôr a aby nedochádzalo k prieťahom (prerušovaniu) v posudzovaní námietok úradom, a tým pádom k predlžovaniu celého procesu verejného obstarávania. Kompletná dokumentácia je potrebná pre zákonné a objektívne posúdenie danej veci,“ informovala Zvončeková.

NDS meškala s dodaním dokumentácie

Vo vzťahu k námietkam na úsek R3 Tvrdošín – Nižná úrad uviedol, že NDS 9. mája doručila úradu vyžiadanú dokumentáciu, ktorú úrad potrebuje pre dôsledne posúdenie podaných námietok vo veci. Úrad upozorňuje, že NDS tak urobila dva dni po úradom stanovenej lehote.

„Úrad teraz podané námietky vyhodnocuje. V prípade, že dokumentácia je kompletná, lehota na vydanie rozhodnutia je tridsať dní od 9. mája. Úrad vyvíja maximálne úsilie, aby v danej veci vydal rozhodnutie skôr, ako mu to ukladá zákon,“ poznamenala Zvončeková.

V prípade námietok v tendri na výstavbu úseku R2 Mýtna – Lovinobaňa úrad vyzval NDS na doručenie kompletnej dokumentácie pre účely vydania rozhodnutia. „Lehota na doručenie kompletnej dokumentácie bola stanovená na 15. mája. NDS doručila dokumentáciu 15. mája, teda v posledný deň stanovenej lehoty, “ dodala Zvončeková. Úrad podľa nej konal promptne a v tejto veci čoskoro vydá rozhodnutie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťÚVO Úrad pre verejné obstarávanie