ÚVO nariadil diaľničiarom zrušiť súťaž na časť R2 pri Košiciach, Doležal hovorí o neodbornosti (video)

Andrej Doležal
NDS vyhlásila túto súťaž koncom roka 2018 podľa štandardov červeného FIDIC-u, čo je organizácia združujúca odborníkov v stavebníctve a určila štandardy pre stavebný sektor, ktoré popisujú vzťahy medzi obstarávateľom a zhotoviteľom. Foto: Reprofoto: www.facebook.com
  • aktualizované 21. decembra, 17:02

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) zrušiť súťaž na výstavbu druhej časti úseku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany. Urobil tak po druhej kontrole tendra, trvajúceho tri roky, pred plánovaným podpisom zmluvy s vybraným zhotoviteľom.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) o tom informoval v utorok s tým, že rozhodnutie úradu považuje za bezprecedentné, neodborné a mimo aplikačnú prax. NDS sa proti rozhodnutiu plánuje odvolať na Rade ÚVO.

Nedokážu vyčerpať peniaze

„Národná diaľničná spoločnosť ako obstarávateľ nemôže uzavrieť zmluvu, Košice nebudú mať najbližšie dva, tri roky časť svojho obchvatu. Nedokážeme vyčerpať takmer 140 miliónov eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra,“ povedal Doležal.

Časť R2 pri Košiciach v dĺžke vyše 14 kilometrov má byť financovaná z prostriedkov Európskej únie, pričom ministerstvo a diaľničiari už skôr uzatvorili zmluvu o financovaní stavby rýchlostnej cesty. „Toto rozhodnutie má ešte ďalší domino efekt, lebo tým, že túto stavbu by sme stavali z budúceho programového obdobia, tak sa odsunú bokom ďalšie obchvaty miest a obcí, ktoré sme plánovali stavať,“ uviedol minister dopravy.

NDS vybrala za zhotoviteľa stavby združenie spoločnosti Eurovia SK, a. s., a Eurovia CS, a.s., ktoré navrhli cenu 132,6 milióna eur bez DPH, výstavba by mala trvať tri roky.

Ekvivalent slova FIDIC neexistuje

Úrad podľa Doležala prikázal zrušiť súťaž pre dve chýbajúce slová „alebo ekvivalent“. NDS vyhlásila túto súťaž koncom roka 2018 podľa štandardov červeného FIDIC-u, čo je organizácia združujúca odborníkov v stavebníctve a určila štandardy pre stavebný sektor, ktoré popisujú vzťahy medzi obstarávateľom a zhotoviteľom.

„My sme podľa týchto štandardov začali obstarávať, ešte aj zmluva má v názve ako súčasť súťažných podkladov slovo FIDIC. Napriek tomu nám bolo vytknuté, keď sme požadovali, aby odborníci mali skúsenosti so stavbami aspoň desať rokov a so štandardami FIDIC. Nariadili nám zrušiť súťaž z dôvodu, že sem tam nemali slovíčko FIDIC alebo ekvivalent,“ vyhlásil rozhorčený Doležal s tým, že neexistuje ekvivalent štandardu FIDIC.

Existuje podľa neho ekvivalent k iným zmluvným podmienkam v oblasti stavebníctva, odvolal sa pritom na odborníkov na Slovensku, v Česku či vo Veľkej Británii. „Každý normálny, kto aspoň išiel okolo stavby, alebo bol na stavbe, vie, čo je to FIDIC a vie, že toto rozhodnutie je nezmyselné a poškodzuje záujmy Slovenskej republiky,“ podotkol minister.

Súťaž môže ešte posúdiť rada ÚVO

Hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková potvrdila, že úrad v tomto prípade vydal v pondelok rozhodnutie. „Toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné, keďže plynie 10-dňová lehota na podanie odvolania. To je dôvod, pre ktorý úrad momentálne nemôže hovoriť o obsahu svojho rozhodnutia a teda reagovať na slová, ktoré na tlačovej konferencii odzneli,“ uviedla pre agentúru SITA Zvončeková.

Vzhľadom na tón komunikácie zo strany ministra dopravy úrad zdôrazňuje, že je nezávislý kontrolný orgán, ktorý má svoje závery podložené argumentmi. „S nimi oboznámi verejnosť hneď ako mu to právny stav veci dovolí. Ak vo veci príde odvolanie, súťaž posúdi rada úradu, ktorá sa skladá aj z externých členov menovaných vládou,“ dodala hovorkyňa ÚVO.

Doležala veľmi vyrušuje, keď musia bojovať medzi sebou namiesto toho, aby boli jednotní, keď musí bojovať s ÚVO, či s orgánom auditu na ministerstve financií. Podľa ministra nie je to len o R2, ale aj o novom programovom období eurofondov a novom Operačnom programe Slovensko na roky 2021 až 2027.

Dôležité sú často detaily

„Čaká nás množstvo obstarávaní pre plán obnovy. Prestaňme si robiť zle, rozhodujem na základe aplikačnej praxe, nie úradnícky od stola bez znalosti problematiky,“ vyzval Doležal. Nariadenie úradu o zrušení súťaže prišlo 21. decembra, na odvolanie na Rade ÚVO je lehota desať dní.

„Určite sa odvoláme, zopakujeme naše argumenty. Chcem poprosiť, vyzvať členov rady, aby skúsili rozhodovať podľa svojho najlepšieho svedomia, podľa aplikačnej praxe a v kontexte problematiky,“ dodal minister dopravy.

Generálny riaditeľ NDS Vladimír Jacko informoval, že o tom, či sa bude stavať, často rozhodujú rôzne legislatívne a právne detaily. „Som rodený Košičan a táto téma sa ma dotkla o to viac, lebo nie je to len jednoduchý obchvat Košíc. Časť tohto obchvatu je časťou koridoru Via Carpatia, kde sú medzinárodné dohody s inými členskými štátmi Európskej únie na spojenie diaľničnej siete sever – juh,“ povedal.

Ostatné projekty odsunú

Stavba časti R2 pri Košiciach bola podľa Jacka vysúťažená o šesť miliónov eur lacnejšie ako bola predpokladaná hodnota zákazky.

Mysleli sme si, že tento projekt pôjde bez väčších problémov. Nemali sme námietky voči súťažným detailom FIDIC-u. Máme problém s tým, či odborník z hľadiska FIDIC-u je dostatočný na to, aby posúdil všetky veci na stavbe tak ako má posúdiť. To, čo nám ÚVO vytýka (alebo ekvivalent) ani nevieme vykonať, je to nevykonateľné,“ uviedol generálny riaditeľ NDS.

Tiež potvrdil, že sa odvolajú, a verí, že rada úradu zaujme profesionálne stanovisko. Ak by bolo zase negatívne, dostanú sa do veľmi nepríjemnej situácie. „Ak by sme chceli v projekte pokračovať, celý proces vypísania súťaže a všetky náležitosti odhadujem na dva roky. Peniaze, ktoré sme mohli použiť, budeme tlačiť pred sebou a budeme odsúvať ďalšie obchvaty miest,“ dodal Jacko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalJanka ZvončekováVladimír Jacko
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosťÚVO Úrad pre verejné obstarávanie