V Banskej Bystrici budú pre koronavírus premávať autobusy aj trolejbusy v mimoriadnom režime

Trolejbus, Banská Bystrica
Foto: ilustračné, SITA/KR PZ Banská Bystrica.

Od pondelka 20. apríla budú autobusy a trolejbusy v meste pod Urpínom jazdiť až do odvolania v mimoriadnom režime.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková, mesto tak reaguje na pretrvávajúcu situáciu súvisiacu so šírením koronavírusu a výrazný pokles počtu cestujúcich vo verejnej hromadnej doprave.

Viac o téme: Koronavírus 

Vzhľadom na vysoké výpadky tržieb v mestskej hromadnej doprave (MHD) by sa pri zachovaní súčasného stavu zvyšovala potreba dotácie z rozpočtu mesta pre dopravcov na vykrytie straty výkonov vo verejnom záujme.

Nízky počet cestujúcich

V marci 2019 prepravili dopravcovia, Dopravný podnik mesta Banská Bystrica a SAD Zvolen, takmer milión cestujúcich. Po nariadeniach štátu o zavretí škôl, školských zariadení či obchodov sa ich počet znížil v marci 2020 na 523-tisíc. Zníženie počtu výkonov v banskobystrickej MHD sa odzrkadlilo na tržbách, ktoré sú v súčasnosti výrazne nižšie.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Od pondelka meníme zásadným spôsobom cestovné poriadky MHD. Počet cestujúcich klesol o polovicu, čo má za následok obrovské výpadky tržieb. Ak by autobusy a trolejbusy jazdili podľa doteraz platných cestovných poriadkov za rovnaké náklady, no s nižšími tržbami od cestujúcich, spôsobilo by to výrazné navýšenie dotácií pre dopravcov z mestského rozpočtu. V tejto situácii a pri súčasnom znížení podielových daní je to pre mesto ekonomicky neudržateľné,“ povedal prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Upravený režim

Trolejbusy Dopravného podniku mesta Banská Bystrica budú premávať v režime ako počas víkendov a štátnych sviatkov.

Tak isto budú fungovať aj autobusy dopravcu SAD Zvolen, avšak cestovné poriadky budú doplnené a upravené o ďalšie spoje, aby zostala zachovaná potrebná dopravná obslužnosť územia, vrátane okrajových častí a dochádzanie obyvateľov za prácou či do zdravotníckych zariadení.

Naďalej v Banskej Bystrici platí, že do vozidiel verejnej hromadnej dopravy je povolený vstup len cestujúcim, ktorí sa chránia rúškom, prípadne šálom, šatkou alebo inou vhodnou alternatívou.

Samospráva odporúča používať aj rukavice a využívať bezkontaktnú formu úhrady cestovného. Dopravcovia zabezpečujú otváranie všetkých dverí na autobusoch a trolejbusoch bez toho, aby museli cestujúci využiť dotykový systém na dverách. Pravidelne, a vo zvýšenej frekvencii, zabezpečujú dopravcovia dezinfekciu vozidiel ekologickými dezinfekčnými prostriedkami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta Banská Bystrica (DPMB)SAD Zvolen