V Brezne jazdia nové nízkopodlažné autobusy

Autobusy
Foto: Wikipedia

Vedenie breznianskej samosprávy uvažuje o zavedení bezplatného cestovania pre určité sociálne skupiny

V breznianskej mestskej hromadnej doprave (MHD) od začiatku februára jazdia nízkopodlažné autobusy. V porovnaní s predchádzajúcimi vozidlami je obnovou vozidlového parku zlepšený komfort cestovania a zvýšená prepravná kapacita cestujúcich. Mesto na svojej internetovej stránke informuje aj o zámere poskytovať v budúcnosti určitým sociálnym skupinám dopravu zadarmo.

V prvej fáze obnovili vozový park v MHD Brezno autobusmi Irisbus Crossway v mestskej verzii, ktoré majú zníženú podlahu a bezbariérový nástup.

Cestovanie by malo byť pohodlnejšie pre mamičky s kočíkmi, deti, starších občanov a pre ľudí s telesným postihnutím na invalidnom vozíku. Okrem toho takýto autobus, v ktorom je 36 miest na sedenie a 80 na státie, poskytuje šoférovi lepšiu prehľadnosť. Znížená podlaha mu umožňuje lepšie sledovať priestor po stranách autobusu,“ uviedol predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny.

Ako dodal, tento druh mestskej dopravy nasadzujú prvýkrát. V obnove vozového parku chcú pokračovať a v pláne je aj druhá fáza, v ktorej uvažujú o autobusoch na stlačený zemný plyn.

obr: V mestskej hromadnej doprave už jazdia nízkopodlažné autobusy so zvýšeným komfortom cestovania
Nové nízkopodlažné autobusy. Foto: brezno.sk.

Seniori či deti budú mať MHD zadarmo, sľubuje primátor

Vedenie mesta pripravuje novinku v podobe bezplatného cestovania.

Uvažujeme o tom, že určitým sociálnym skupinám, a to nielen seniorom, ale aj deťom, mladým rodinám a podobne, budeme túto dopravu poskytovať zadarmo,“ povedal primátor Brezna Tomáš Abel.

Chceme, aby ju občania využívali čo najviac. Neznamená to pre nás nejaké čísla, ale skôr nám ide o kvalitu života obyvateľov na území mesta,“ dodal Abel.

Tento krok plánuje mesto urobiť postupne a jeho výsledkom by malo byť cestovanie v MHD zadarmo pre obyvateľov.

Podľa primátorových slov by sa tak malo stať v priebehu asi pol roka.

Dnes je trend motorizovanú dopravu využívať čo najmenej, v meste sme sa zamerali na budovanie cyklotrás a zmysel do budúcna vidíme práve aj v MHD,“ uzavrel Abel.

V Brezne jazdia nové nízkopodlažné autobusy
Pohľad na Brezno. Foto: brezno.sk.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom