V Brezne zaviedli MHD zdarma pre viaceré skupiny občanov

Obyvatelia Brezna budú cestovať MHD zdarma
Obyvatelia Brezna budú cestovať MHD zdarma Foto: Wikipedia

V Banskobystrickom okresnom meste Brezno sa mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že podporí ekologickejší spôsob prepravy a zaviedlo bezplatnú Mestskú hromadnú dopravu (MHD) pre viaceré skupiny obyvateľov. Ide tak o prvé slovenské mesto, ktoré ponúka takýto benefit v cestovaní svojim občanom. 

Ako informovala Nasadoprava.sk vedúca útvaru primátora Brezna Dominika Predajnianska, primátor mesta Tomáš Ábel sa touto myšlienkou zaoberal už dlhší čas. Rozhodol sa preto predložiť svoj návrh poslancom mestského zastupiteľstva, ktorý ho následne podporili.

„Primátor mesta chce poskytnúť obyvateľom mesta službu navyše. Táto myšlienka má podporiť cestovanie  mestskom hromadnou dopravou čo najväčšieho okruhu obyvateľov. Takýmto spôsobom chce vedenie mesta čo najviac obmedziť pohyb áut na území mesta,“ uviedla Predajnianska v reakcii, čo mesto motivovalo, zaviesť takúto službu.

Službu môžu využívať všetci, okrem pracujúcich

Podmienkou využívania bezplatnej prepravy MHD je trvalý pobyt v Brezne. Od platieb za cestovné v mestskej hromadnej doprave budú oslobodené deti, žiaci a študenti základných a stredných škôl, študenti vysokých škôl v dennej forme štúdia do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, najneskôr do dovŕšenia 26.roku veku, držitelia preukaz ŤZP a ŤZP-S, sprievodca držiteľa ŤZP-S (vrátane vodiaceho psa pre slepcov), držitelia preukazu „Darca krvi“, (držiteľa Zlatej Jánskeho plakety, Diamantovej Jánskeho plakety a Kňazovického plakety), dôchodcovia, poberatelia invalidných dôchodkov s výnimkou čiastočne invalidných dôchodkov, preprava zvierat (pes, mačka), osoba s detským kočíkom či invalidný vozík, batožina o väčších rozmerov 50 x 80 x 120 cm.

Mesto uviedlo, že momentálne neplánuje poskytnúť bezplatné cestovanie aj dospelým a pracujúcim osobám.

Tí, ktorí budú chcieť cestovať zadarmo, si budú musieť vybaviť dopravnú kartu v miestnej pobočke Slovenskej autobusovej dopravy Zvolen.

Podrobnosti o vydaní príslušného preukazu na zľavnené cestovné určí dopravca osobitným predpisom. Náklady s vydaním dopravnej karty hradí cestujúci dopravcovi.

Náklady na bezplatné MHD výrazne nezaťaží mestskú pokladnicu

„Brezno je jedným zo 6 miest v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja, ktoré má vlastnú MHD a zatiaľ aj jediným, ktoré ponúka cestovanie MHD zadarmo,“ informovala vedúca útvaru primátora. Mesto plánuje túto službu ponechať dlhodobo a podporiť tým aj väčšiu integráciu v rámci kraja.

Mesto predpokladá, že dôjde k navýšeniu nákladov v celkovom objeme 48-tisíc eur. „Snažili sme sa šetriť na iných výdavkoch a tým pádom to mestskú pokladnicu výrazne nezaťaží,“ odpovedal primátor na otázku, akým spôsobom plánuje financovať túto službu.

SAD Zvolen bude raz mesačne fakturovať mestu Brezno tzv. preukázanú stratu z dopravného, ktorú mesto Brezno po odkontrolovaní prepravcovi zaplatí.

„Vychádzali sme z tarifných podmienok SAD Zvolen a z prehľadu platieb poskytovaných a zaznamenaných dopravcom,“ uviedla Predajnianska.

Taktiež dodala, že súčasná kapacita dopravných prostriedkov MHD je dostatočná a momentálne sa navyšovať kapacita liniek nebude.

Občania Brezna oceňujú túto službu

Mesto chce bezplatnou MHD ušetriť domácnostiam rodinný rozpočet. Vedenie Brezna dúfa, že ľudia túto novinku, službu navyše, ocenia. „Brezňania novinku vítajú a boli by sme veľmi radi keby sa záujem obyvateľov mesta o cestovanie v MHD zvýšil,“ skonštatovala vedúca úradu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominika PredajnianskaTomáš Abel