V Británii sa chystajú najväčšie železničné štrajky za posledné desaťročia. Pomôžu rozhovory na poslednú chvíľu?

Britské železnice, štrajk
Foto: SITA/AP

Odbory a železničné spoločnosti v Británii sa chystajú v pondelok na poslednú chvíľu viesť rozhovory, aby odvrátili najväčšie železničné štrajky v Spojenom kráľovstve za ostatné desaťročia.

Až 40-tisíc upratovačiek, výpravcov, údržbárov a ďalších zamestnancov staníc by tento týždeň v utorok, štvrtok a v sobotu malo odísť z práce, aby v spore so zamestnávateľmi bojovali o vyššie platy a istotu zamestnania v čase prudko rastúcej inflácie. Očakáva sa, že štrajky ochromia železničnú sieť v celej krajine, pričom v utorok by mali nastať aj výpadky služieb v londýnskom metre.

Miliónom ľudí v Británii, podobne ako v celej Európe, stúpajú životné náklady. Platy nedržia krok s infláciou, ktorá dosiahla 9 % a predpovedá sa, že bude ďalej rásť, keďže ruská vojna na Ukrajine obmedzuje zásoby energie a základných potravín vrátane pšenice. Ceny rástli už pred vojnou, keďže globálne ekonomické oživenie po pandémii ochorenia COVID-19 podporilo silný spotrebiteľský dopyt.

Rozhovory o vyriešení sporu stroskotali a odbory vyzývajú vládu, aby sa zapojila. Obviňujú konzervatívnu administratívu premiéra Borisa Johnsona, že stojí na vedľajšej koľaji, aby mohla viniť odbory a ľavicovú opozičnú Labouristickú stranu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Johnson