Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko na Hlavnej stanici v Bratislave. Foto: zsr.sk.
23. 01. 2019 17:24 Nezaradené od NasaDoprava.skSITA

V kolektívnom vyjednávaní v Železniciach SR ostáva stále otvorený rast miezd

Železnice Slovenskej republiky navrhli riešenia prostredníctvom garantovaných mimoriadnych prémií pri dobrých hospodárskych výsledkoch. 

Po šiestom kole vyjednávania vedenia Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a odborových organizácií o kolektívnej zmluve na roky 2019 a 2020 ostáva naďalej otvorený najdôležitejší bod, a to mzdový nárast.

„ŽSR prišli v tejto téme s návrhom riešení prostredníctvom garantovaných mimoriadnych prémií pri dobrých hospodárskych výsledkoch,“ informoval v stredu hovorca ŽSR Michal Lukáč po rokovaní spoločnosti s odborármi.

Štátny správca železničnej infraštruktúry zároveň navrhuje zmenu odmeňovacieho systému, ktorá zabezpečí motiváciu prioritne prevádzkových pracovníkov. „Prezentovaný návrh nebol odborovými organizáciami zatiaľ prijatý. Ďalšie kolo vyjednávania o kolektívnej zmluve je naplánované na 31. januára,“ uviedol Lukáč.

„Vedenie ŽSR má záujem na uzatvorení novej kolektívnej zmluvy v čo najkratšom čase,“ dodal hovorca.

Odborári na zhromaždení pred sídlom ŽSR. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

Stovky účastníkov protestu

Odborové organizácie pri ŽSR sú v štrajkovej pohotovosti od 11. januára. Žiadali zvýšenie tarifných miezd o sto eur, teda približne o 10 percent, zamestnávateľ pôvodne navrhol rast miezd o desať eur, čo odborári označili za neprijateľné.

Podporiť kolektívne vyjednávanie a korektný sociálny dialóg prišli v stredu dopoludnia stovky účastníkov zhromaždenia pred sídlom generálneho riaditeľstva ŽSR v Bratislave.

Účastníci zhromaždenia pred sídlom ŽSR. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

„Dôrazne žiadame generálneho riaditeľa a vedenie železníc o obnovenie konštruktívneho a rovnocenného sociálneho dialógu a predovšetkým o urýchlené uzatvorenie kolektívnej zmluvy, ktorá ako jediná garantuje zamestnancom spravodlivé mzdové ohodnotenie, primerané pracovné podmienky a sociálne istoty,“ prečítala z vyhlásenia na zhromaždení podpredsedníčka Odborového združenia železničiarov (OZŽ) a predsedníčka Podnikového výboru OZŽ Darina Fabuľová.

Na zhromaždení pred sídlom ŽSR za vyššie mzdy sa zúčastnili stovky ľudí. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

Presadzovať oprávnené záujmy

Odborári zároveň vyzvali generálneho riaditeľa ŽSR Juraja Tkáča a vedenie spoločnosti, aby vynaložili maximálne úsilie pri hľadaní finančných prostriedkov na zabezpečenie požadovaného mzdového nárastu a ostatných benefitov vyplývajúcich z návrhu kolektívnej zmluvy, so zreteľom na zachovanie zamestnanosti, bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy.

„Svoje oprávnené záujmy sme rozhodnutí presadzovať všetkými zákonnými prostriedkami, vrátane štrajku,“ povedala Fabuľová.

Zamestnanci ŽSR žiadajú zvýšenie tarifných miezd o sto eur. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.
Vedenie ŽSR pre ľudí na zhromaždení pripravilo čaj. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

K téme

Zamestnanci Dopravného podniku mesta Prešov sú v štrajkovej pohotovosti ZSSK sa s odbormi dohodli na raste miezd

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X