V kolektívnom vyjednávaní v Železniciach SR ostáva stále otvorený rast miezd

Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko na Hlavnej stanici v Bratislave. Foto: zsr.sk.

Železnice Slovenskej republiky navrhli riešenia prostredníctvom garantovaných mimoriadnych prémií pri dobrých hospodárskych výsledkoch. 

Po šiestom kole vyjednávania vedenia Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a odborových organizácií o kolektívnej zmluve na roky 2019 a 2020 ostáva naďalej otvorený najdôležitejší bod, a to mzdový nárast.

„ŽSR prišli v tejto téme s návrhom riešení prostredníctvom garantovaných mimoriadnych prémií pri dobrých hospodárskych výsledkoch,“ informoval v stredu hovorca ŽSR Michal Lukáč po rokovaní spoločnosti s odborármi.

Štátny správca železničnej infraštruktúry zároveň navrhuje zmenu odmeňovacieho systému, ktorá zabezpečí motiváciu prioritne prevádzkových pracovníkov. „Prezentovaný návrh nebol odborovými organizáciami zatiaľ prijatý. Ďalšie kolo vyjednávania o kolektívnej zmluve je naplánované na 31. januára,“ uviedol Lukáč.

„Vedenie ŽSR má záujem na uzatvorení novej kolektívnej zmluvy v čo najkratšom čase,“ dodal hovorca.

Odborári na zhromaždení pred sídlom ŽSR. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

Stovky účastníkov protestu

Odborové organizácie pri ŽSR sú v štrajkovej pohotovosti od 11. januára. Žiadali zvýšenie tarifných miezd o sto eur, teda približne o 10 percent, zamestnávateľ pôvodne navrhol rast miezd o desať eur, čo odborári označili za neprijateľné.

Podporiť kolektívne vyjednávanie a korektný sociálny dialóg prišli v stredu dopoludnia stovky účastníkov zhromaždenia pred sídlom generálneho riaditeľstva ŽSR v Bratislave.

Účastníci zhromaždenia pred sídlom ŽSR. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

„Dôrazne žiadame generálneho riaditeľa a vedenie železníc o obnovenie konštruktívneho a rovnocenného sociálneho dialógu a predovšetkým o urýchlené uzatvorenie kolektívnej zmluvy, ktorá ako jediná garantuje zamestnancom spravodlivé mzdové ohodnotenie, primerané pracovné podmienky a sociálne istoty,“prečítala z vyhlásenia na zhromaždení podpredsedníčka Odborového združenia železničiarov (OZŽ) a predsedníčka Podnikového výboru OZŽ Darina Fabuľová.

Na zhromaždení pred sídlom ŽSR za vyššie mzdy sa zúčastnili stovky ľudí. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

Presadzovať oprávnené záujmy

Odborári zároveň vyzvali generálneho riaditeľa ŽSR Juraja Tkáča a vedenie spoločnosti, aby vynaložili maximálne úsilie pri hľadaní finančných prostriedkov na zabezpečenie požadovaného mzdového nárastu a ostatných benefitov vyplývajúcich z návrhu kolektívnej zmluvy, so zreteľom na zachovanie zamestnanosti, bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy.

„Svoje oprávnené záujmy sme rozhodnutí presadzovať všetkými zákonnými prostriedkami, vrátane štrajku,“povedala Fabuľová.

Zamestnanci ŽSR žiadajú zvýšenie tarifných miezd o sto eur. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.
Vedenie ŽSR pre ľudí na zhromaždení pripravilo čaj. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky