Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček Foto: SITA/Marek Lukáč
6. 08. 2019 11:40 Cestná dopravaKošice Zakova.jpg od nasadoprava.sk

V Košiciach plánujú odstaviť autá na okraji mesta, vybudujú odstavné parkoviská

Druhé najväčšie slovenské mesto Košice, ako všetky väčšie mestá v krajine, bojuje s nadmerným počtom vozidiel prichádzajúcich do centra mesta. Vedenie mesta sa rozhodlo situáciu s preplnenými ulicami a nedostatkom parkovacích miest riešiť a odbremeniť mesto od individuálnej dopravy.

Vedenie Košíc chce odbremeniť zlú dopravnú situáciu v meste a ľudí motivovať k tomu, aby vo väčšej miere začali využívať služby verejnej hromadnej dopravy. Plánuje vybudovať viacero záchytných parkovísk a to na rôznych vstupoch do mesta.

Záchytné parkoviská vybudujú na viacerých miestach

V rámci zriadenia odstavných plôch pre autá, by sa mali využiť prevažne súkromné pozemky s čím neodmysliteľne súvisí aj ich obmedzená kapacita. Tá momentálne ešte nie je známa.

„Analýzu zameranú priamo na túto problematiku momentálne nemáme,“ informoval útvar hlavného architekta. V súčasnosti sa pripravuje štúdia, ktorá až po jej dokončení a vyhodnotení priblíži viac.

Tlačový odbor mesta však upozorňuje, že všetko bude závisieť aj od dostupných finančných zdrojov.„Nakoľko tieto parkoviská prioritne budú slúžiť pre obyvateľov kraja, považujeme za prirodzené, aby sa na ich budovaní podieľal aj Košický samosprávny kraj,“ skonštatoval útvar architekta.

Košice plánujú vybudovať aj menšie plochy, ktoré sú plánované v rámci zámeru riešenia terminálov. Súčasťou ich vystavania bude aj rozmiestnenie stojanov na bicykle.

Rozmiestnenie plánovaných záchytných parkovisk v Košiciach
Rozmiestnenie plánovaných záchytných parkovisk v KošiciachFoto: Mesto Košice

„Zo Stratégie rozvoja dopravy a dopravných stavieb (SRDaDS) mesta Košice však vieme, že fluktuácia vozidiel v širšom centre je cez deň vysoká, vzhľadom na to, že denná suma prichádzajúcich automobilov v centre je podľa uvedeného materiálu 77 605,“ uviedol útvar hlavného architekta.

Parkoviská majú slúžiť najmä pre návštevníkov

Verejne prístupných parkovacích stojísk v centrálnej časti mesta je okolo 8 000 a súkromných približne 10 až 15 tisíc. Čo je pri súčasnej intenzite individuálnej dopravy nedostatočné.

Mesto si uvedomuje, že každé odstavenie auta na záchytnom parkovisku pomôže dopravnej situácii v meste za podmienky, že ku záchytným parkoviskám bude chodiť kvalitná verejná hromadná doprava.

Mesto Košice chce dostať ľudí do MHD
Mesto Košice chce dostať ľudí do MHDFoto: Sita

Útvar hlavného architekta uviedol, že záchytné parkoviská by mali slúžiť predovšetkým pre návštevníkov mesta. Značnú časť z nich tvoria ľudia dochádzajúci do mesta za prácou.

„Títo ľudia často z ekonomických dôvodov (kvôli lacnejšiemu bývaniu), žijú v priľahlých obciach ale pracujú v meste, používajú mestskú technickú, komerčnú aj sociálnu infraštruktúru,“ uzavrel útvar hlavného architekta.

K téme

Foto: Vo Svätom Jure otvorili prestupný terminál, má motivovať ľudí presadnúť z áut do verejnej dopravy Kľúčom sú záchytné parkoviská, slovenské samosprávy si to začínajú uvedomovať

Témy

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X