V Malackách uľahčia život cestujúcim, čoskoro sprístupnia záchytné parkovisko

Záchytné parkovisko v Malackách je vo výstavbe
Záchytné parkovisko v Malackách je vo výstavbe Foto: Mesto Malacky

BRATISLAVA 8. júla – Malacky už toto leto uvedú do prevádzky záchytné parkovisko v centre mesta. Mesto chce tak motivovať vodičov, aby presadli z áut do verejnej dopravy.

Neveľké okresné mesto Malacky v máji tohto roka začalo s budovaním záchytného parkoviska v blízkosti centra, železničnej i autobusovej stanice. Ako uviedla hovorkyňa Malaciek Ľubica Pilzová, mesto je prestupným uzlom pre množstvo obyvateľov z regiónu, ktorí tu prestupujú na vlak. Parkovisko plánujú uviesť do prevádzky už v priebehu týchto letných prázdnin.

Cieľom je podpora verejnej dopravy

Taktiež chcú podporiť ekologickejší variant cestovania, teda verejnú dopravu. V prípade využitia cestovania vlakom sa cestujúci vyhnú kolónam, čas strávený cestovaním môžu využiť efektívnejšie, čo prispieva aj k väčšiemu komfortu.

Výstavba záchytného parkoviska
Záchytné parkovisko v Malackách čoskoro sprístupnia cestujúcim Foto: Mesto Malacky

„Vyvstala preto potreba vytvoriť parkovacie kapacity, rovnako aj pre Malačanov zo vzdialenejších častí mesta. Ďalším dôvodom je to, že mesto podporuje verejnú dopravu, a práve parkovisko má pomôcť, aby ľudia odstavili svoje autá a ďalej sa presúvali vlakom či autobusom,“ uviedla hovorkyňa.

Záchytné parkovisko bude slúžiť obyvateľom Malaciek, občanom z okolitých miest, aby sa mohli pohodlne prepravovať do Bratislavy. Parkovisko ponúkne 89 parkovacích miest pre vozidlá. Mesto bude túto službu ponúkať bezplatne, keďže ide o projekt financovaný z eurofondov.

Nezabudlo sa ani na cyklistov

Súčasťou parkoviska budú aj stojany na bicykle, taktiež ponúkané bezplatne. „V blízkosti sa plánuje hlavná mestská cyklodiagonála Družstevná – železničná stanica a zároveň sú v tejto lokalite naplánované aj menšie cyklotrasy, ktoré sa budú napájať na spomínanú hlavnú cyklotrasu,“ uviedla Pilzová.

Záchytné parkovisko v Malackách je vo výstavbe
Záchytné parkovisko v Malackách je vo výstavbe

Projekt sa oficiálne volá Zvýšenie kapacity prestupného terminálu IDS v meste Malacky prostredníctvom vybudovania záchytného parkoviska P&R.Je financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu v celkovej sume 818 548,82 €. Mesto Malacky projekt spolufinancuje vo výške 5 %, čo predstavuje sumu 43 081,52 €.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubica Pilzová