V Michalovciach začali s výstavbou modernej autobusovej stanice, bude bezpečnejšia a prispôsobená pre imobilných cestujúcich

V Michalovciach začali s výstavbou novej stanice pre prímestskú autobusovú dopravu za takmer 1,2-milióna eur Foto: imhd.sk

Zmluvný autobusový dopravca Košického samosprávneho kraja (KSK) spoločnosť ARRIVA Michalovce začala koncom apríla s výstavbou novej stanice pre prímestskú autobusovú dopravu v Michalovciach za takmer 1,2-milióna eur. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková. Výstavba novej autobusovej stanice pre prímestskú autobusovú dopravu by mala byť ukončená na jeseň tohto roka.

Prestupný terminál bude bezpečnejší

„Košický samosprávny kraj zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu ako službu vo verejnom záujme prostredníctvom dvoch zmluvných dopravcov. Sme veľmi radi, že spoločnosti ARRIVA sme pomohli získať finančné prostriedky za účelom zvýšenia komfortu cestujúcich. Takzvaný prestupný terminál, ktorý tu pribudne, bude bezpečnejší, kvalitnejší a minimalizuje bariéry aj pre imobilných cestujúcich. Veľkou výhodou bude aj to, že všetky nástupištia budú kryté,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Autobusová stanica, ktorá bola v Michalovciach vybudovaná v roku 2014 a slúži primárne pre prímestskú aj mestskú dopravu, bola kapacitné nepostačujúca.

Nástupištia dlhodobo chýbajú

Dostatok kvalitných nástupíšť pre prímestskú dopravu dlhodobo chýbal. „Dlhé roky sme plánovali dostavanie stanice pre prímestskú autobusovú dopravu v Michalovciach. V rámci Dolného Zemplína denne prevezieme až 30-tisíc cestujúcich, ku ktorým je potrebné pripočítať aj cestujúcich, ktorí na cestu využívajú iných dopravcov. Terminál v Michalovciach využíva asi 15 percent z celkového počtu cestujúcich a preto chceme, aby mali komfort pri čakaní na svoj spoj aj pri vystúpení z autobusu,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti ARRIVA Michalovce Gejza Sačko.

Postavia aj stojany na bicykle

Na výstavbu tzv. prestupného terminálu získala spoločnosť ARRIVA finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 1 024 000 eur.

Autobusový dopravca sa na realizácii projektu podieľa ďalšími 163-tisíc eurami. V rámci projektu bude postavených šesť krytých nástupíšť a tri kryté výstupištia, 38 odstavných plôch pre autobusy a 21 parkovacích miest pre osobné autá.

Súčasťou novej stanice bude aj šesť nových odchodových tabúľ a dve centrálne tabule, na ktorých budú zverejňovať všetky odchody a príchody jednotlivých spojov.

Terminál bude osvetlený a vybavený kamerovým systémom, pribudne aj rozhlasový systém, ktorý bude hlásiť časy príchodov a odchodov autobusov.

Prestupný terminál bude priechodom napojený na hlavný vchod železničnej stanice, ktorá slúži aj ako čakáreň pre cestujúcich vlakmi aj autobusmi. Nachádzať sa tu budú aj stojany na bicykle.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna Terezková
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)