V Poľsku otvorili nový kanál spájajúci Visliansky záliv a Baltské more, nebude potrebné povolenie Ruska

Andrzej duda baltske more visliansky zaliv plavebny kanal.jpg

Poľsko otvorilo nový plavebný kanál spájajúci Visliansky záliv a Baltské more, čo umožní plavbu lodí bez povolenia Ruska.

Otvorenie kanála, ktorý ešte nie je dokončený, bolo načasované pri príležitosti 83 rokov od sovietskej invázie do Poľska počas druhej svetovej vojny a symbolicky demonštrovalo koniec rozhodovania Moskvy o ekonomike a rozvoji regiónu, ktorý hraničí s ruskou exklávou Kaliningrad.

Inauguračnú plavbu absolvovala technická loď Zodiak II za zvukov hymny a trúbenia lodí. Očakáva sa, že v nedeľu cez kanál budú môcť prechádzať menšie lode a jachty.

Otvorenie vodnej cesty

Išlo o to, aby sa táto vodná cesta otvorila a už sme nemuseli žiadať povolenie od krajiny, ktorá nie je priateľská a ktorej úrady neváhajú útočiť a podmaniť si ostatných,“ vyjadril sa na margo kanála prezident Andrzej Duda.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Investícia sa podľa neho vráti prostredníctvom zvýšenia hodnoty pôdy v jeho blízkosti, prostredníctvom rozvoja miest a prístavov v zálive vďaka zvýšenému obchodu, podnikaniu a cestovnému ruchu.

Líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jarosław Kaczyński zas zdôraznil, že výstavba kanála ukazuje, že „Poľsko je skutočne nezávislý, suverénny a silný národ, ktorý je dôležitý“.

Skrátenie trasy

Kanál, ktorého výstavba vyšla na takmer dve miliardy zlotých, umožňuje cestu lodiam z Baltského mora a Gdanského zálivu do prístavu Elblag a ďalších menších prístavov vo Vislianskom zálive bez toho, aby si žiadali povolenie o prechod cez úžinu pri ruskom meste Baltijsk. Tiež skracuje trasu Baltské more – Elblag o zhruba 100 kilometrov.

Nákladné lode však kanál nemôžu zatiaľ používať, kým sa prístup k prístavu Elblag neprehĺbi na 5 metrov. Očakáva sa, že práca bude stáť 100 miliónov zlotých, čo je zdrojom kontroverzie medzi vládou a mestskými úradmi.

(1 EUR = 4,7143 PLN)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej Duda