V Prešove začnú jazdiť elektrické midibusy. Mesto tak z prevádzky vyradí staré modely, ktorým končí životnosť

Elektrický minibus
Foto: ilustračné, www.imhd.sk

Prešovskú mestskú hromadnú dopravu posilnia elektrické midibusy. Kúpnu zmluvu na dodávku piatich nových vozidiel s dĺžkou do deväť metrov, vrátane nabíjačiek a príslušenstva, podpísal Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. (DPMP) v druhej polovici júla s českou spoločnosťou SOR Libchavy s.r.o. ako víťazom verejného obstarávania.

Celková hodnota zákazky je 1,8 milióna eur bez DPH (2,16 milióna eur s DPH), pričom cena za jeden midibus je viac ako 352-tisíc eur bez DPH (viac ako 422-tisíc eur s DPH).

Obnova minibusov

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, český producent dodá do Prešova päť midibusov s elektrickým pohonom typu EBN 8, ktoré v súčasnosti premávajú napríklad v Bratislave alebo v rumunskom Brašove.

„Elektrické midibusy postupne nahradia v premávke midibusy Rošero First, ktoré sú na hranici životnosti a pre ďalšiu udržateľnosť prevádzky je ich výmena nutná,“ uviedol Tomek s tým, že nové spoje zaradia napríklad na linkách 20, 27, 41 a 42.

Midibusy dodajú do 15 mesiacov od nadobudnutia účinnosti kúpnej zmluvy, pričom tá bude potvrdená po kontrole riadiacim orgánom. Financovanie nákupu zabezpečí z 95 percent Integrovaný regionálny operačný program, zvyšných päť percent pokryje DPMP z vlastných zdrojov.

Komfortnejšie cestovanie

Midibusy budú mať nízkopodlažný vstup pri oboch dverách, klimatizovaný priestor, vybavené budú LCD monitormi a USB nabíjačkami na madlách pre nabíjanie telefónov.

Súčasťou vozidiel bude tiež kamerový systém v interiéri a exteriéri vozidla. Všetkých päť vozidiel bude vybavených systémom automatického počítania cestujúcich.

V areáli DPMP na Bardejovskej ulici v Ľuboticiach pribudnú aj nabíjačky pre vozidlá, konkrétne päť nabíjačiek pre pomalé nočné nabíjanie a jedna nabíjačka pre rýchle nabíjanie.

Elektrický midibus SOR EBN 8 dokáže pojať 16 sediacich a 37 stojacích cestujúcich. Dojazd elektrobusu na jedno plné nabitie bude 130 kilometrov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Tomek
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta Prešov