Na vybraných linkách prímestskej dopravy v Prešovskom a Košickom kraji sa menia cestovné poriadky

Autobus presov mestska hromadna doprava.jpg
Reprofoto: www.facebook.com

Na vybraných linkách prímestskej autobusovej dopravy v Prešovskom a Košickom kraji sa od 1. augusta menia cestovné poriadky. Cieľom je zvyšovanie kvality dopravy.

Ako na webovej stránke informuje Prešovský samosprávny kraj (PSK), najvýraznejšia zmena sa týka trasy Košice – Sečovce – Vranov nad Topľou – Humenné, kde dochádza k zavedeniu celodenného taktového cestovného poriadku (CP) v oboch smeroch. Znamená to, že autobusové spoje budú odchádzať zo zastávok v pravidelných 60-minútových intervaloch.

Posilnenie spojov počas špičky

K čiastočnému zavedeniu taktového cestovného poriadku dochádza aj na trase Košice – Prešov – Bardejov, kde budú najmä v smere z Bardejova do Prešova odchádzať spoje zo zastávok v pravidelných 30- alebo 60-minútových intervaloch. Úplné zavedenie taktového CP na trase Košice – Prešov – Bardejov v oboch smeroch by malo nastať od nového roka.

„V rámci zmien plánovaných v priebehu najbližšieho roka je zámerom posilniť taktový interval spojov na vybraných úsekoch trasy Košice – Sečovce – Vranov nad Topľou – Humenné na 30 minút prostredníctvom zapojenia ďalších dopravcov do koordinovaného dopravného systému, ako aj zaviesť ucelený 60-minútový interval spojov na trase Košice – Bardejov v oboch smeroch, posilnený v čase špičky v úseku Prešov – Bardejov na odchody každých 30 minút,“ uvádza župa s tým, že počas víkendov bude cieľovým stavom 120-minútový interval spojov.

So zmenami súvisí aj postupná koordinácia diaľničných spojov medzi Prešovom a Košicami, kde cieľovým stavom počas pracovných dní je 30-minútový interval odchodov, v opodstatnených prípadoch posilnený na 15-minútový interval.

Atraktívnejšia verejná doprava

Zavádzanie taktových cestovných poriadkov zvyšuje atraktivitu verejnej dopravy, keďže systém založený na pravidelných intervaloch a prestupných väzbách sa pre užívateľov stáva ľahko pochopiteľným a zapamätateľným, najmä v porovnaní s predchádzajúcimi často chaotickými odchodmi spojov zo zastávok a s množstvom výnimiek v priebehu roka.

„Cieľom je postupnými krokmi zatraktívniť cestovanie verejnou dopravou aj pre súčasných užívateľov individuálnej automobilovej dopravy,“ dodáva PSK.

K zmenám pristúpili Prešovský a Košický samosprávny kraj v spolupráci s organizátorom IDS a dopravcami SAD Prešov, SAD Humenné a eurobus. Verejnosť môže zasielať pripomienky k novej podobe CP v priebehu mesiaca august na info@idsvychod.sk alebo prostredníctvom elektronického formulára na www.idsvychod.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)