Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nástupištia na náhradnej autobusovej stanici v Bratislave. Foto: SITA/Braňo Bibel.
16. 09. 2018 17:06 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA Diskusia

V prímestských autobusoch a vybraných vlakoch platí polovičná zľava

Do Európskeho týždňa mobility od 16. do 22. septembra sa prvý raz zapojili všetky samosprávne kraje ako objednávatelia prímestskej autobusovej dopravy a tiež polstovka miest a obcí.

S polovičnou zľavou možno cestovať počas Európskeho týždňa mobility od 16. do 22. septembra v prímestských autobusoch a vo vybraných vlakoch štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK).

V niektorých mestách je zľavnená, resp. bezplatná mestská hromadná doprava pre cestujúcich s vodičským preukazom. Do tohtoročnej kampane na podporu väčšieho využívania verejnej dopravy, bicyklov či chôdze namiesto áut pod názvom „Kombinuj a choď!“ sa prvý raz zapojili všetky samosprávne kraje ako objednávatelia prímestskej autobusovej dopravy a tiež polstovka miest a obcí.

Slovak Lines zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji. Foto: SITA/Braňo Bibel.
Verejná doprava by mala byť preferovaná

Pre Zväz autobusovej dopravy (ZAD) je Európsky týždeň mobility potvrdením celoročnej podpory udržateľnej mestskej mobility. „Vzorce správania ľudí je potrebné zmeniť tak, aby preferovali verejnú dopravu pri cestovaní za prácou či do škôl, prípadne v kombinácii s nemotorizovanými spôsobmi dopravy. Iba tak dokážeme bojovať s nadmerným hlukom, problematickým parkovaním či znečisťovaním ovzdušia, ktoré spôsobuje individuálny automobilizmus,“ upozornil prezident ZAD a generálny riaditeľ spoločnosti Slovak Lines, a.s,. Peter Sádovský.

Generálny riaditeľ Slovak Lines Peter Sádovský. Foto: SITA/Braňo Bibel.
Kampaň autobusových dopravcov Skús bus

V Bratislave, kde jazdí najviac osobných áut, je možné využiť prímestské autobusy bezplatne, ak začiatočná i konečná zastávka je na území mesta a cestujúci sa preukáže vodičským preukazom. Autobusoví dopravcovia sa do akcie zapojili aj vlastnou informačnou kampaňou „Skús bus“ trvajúcou mesiac.

Mestská doprava zadarmo v hlavnom meste

Mestská doprava v Bratislave bude zadarmo pre vodičov s platným oprávnením len na denných linkách v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). RegioJet, a. s, bude 22. septembra, na Deň bez áut, prepravovať cestujúcich zadarmo vo vlakoch na trati Bratislava – Komárno.

Ilustračné foto: Dopravný podnik Bratislava.Ilustračné foto: Dopravný podnik Bratislava.
Ľudí motivujú aj s dodadočnými zľavami

„Integrovaná doprava je celoeurópskym trendom vývoja verejnej dopravy, pretože je plnohodnotnou a ekologickou alternatívou voči dlhodobo neudržateľnej automobilovej doprave v metropolách,“ informovala generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy, a. s, Zuzana Horčíková.

fotoCestovanie s jedným lístkom u štyroch dopravcov v IDS BK podľa nej ponúka nielen viac autobusov a vlakov, ale aj pohodlné prestupy vďaka nadväzným spojeniam na vlaky. „Veríme, že v kombinácii s dodatočnými zľavami sa nám podarí motivovať ľudí, aby cestovanie po novom, integrovanou dopravou, vyskúšali,“ dodala Horčíková.

Generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy Zuzana Horčíková (v strede). Foto: SITA/Braňo Bibel.

Odporúčané články

BID zanalyzovala pohyb vyše 1,3 milióna SIM kariet Slovak Lines zaviedol novú mobilnú aplikáciu najmä pre linku z Bratislavy do Viedne

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová v Bruseli podporila voľbu zo zahraničia, dôležitou je aj otázka životného prostredia Giba nerozumie konaniu poslancov a hovorí, že Ústavný súd SR bude minimálne do septembra nekompletný Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Trnava vystupuje zo Združenia miest a obcí Slovenska, primátor Bročka vysvetlil dôvod Prezidentka Čaputová svoj postoj k vymenovaniu ústavných sudcov nemení a víta Dankovo vyjadrenie Horúčavy ohrozujú aj zvieratá. Ako ich chrániť? Polícia našla telo YouTubera menom Etika, ktorý nedávno zverejnil video o samovražde Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X