V prvom polroku vybavilo bratislavské letisko rekordný počet cestujúcich

Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave
Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Foto: BTS.

Letisko M. R. Štefánika vybavilo v prvom polroku 2019 spolu na prílete a odlete 944 752 cestujúcich. Je to o päť percent viac ako v rovnakom období vlani, kedy bolo vybavených 901-tisíc cestujúcich.

Zároveň je to druhý najvyšší počet cestujúcich v prvom polroku v celej histórii letiska. V tomto období sa uskutočnilo 13 089 letov. Najviac cestujúcich využilo počas prvých šiestich mesiacov roka 2019 letecké linky do destinácií Londýn, Dublin a Kyjev a z nich. Na ďalších priečkach sa umiestnili Moskva, Skopje či Sofia.

Slováci najviac lietajú mimo Schengen

Všetky uvedené destinácie patria do krajín mimo schengenského priestoru. Práve do krajín mimo Schengenu smeruje až 70 % všetkých cestujúcich z Bratislavy

Je to vďaka popularite letov do Veľkej Británie (Londýn, Birmingham, Manchester, Leeds-Bradford, Edinburgh), Írska (Dublin), Ruska (Moskva), na Ukrajinu (Kyjev, Ľvov), ale aj do Turecka (Antalya, Dalaman), Egypta (Hurghada) či letov do Dubaja v Spojených arabských emirátoch.

Najviac cestujúcich v prvom polroku prepravili spoločnosti Ryanair, Wizz Air a Pobeda. K nárastu prispeli nové destinácie Kyjev

-Boryspiľ (Ryanair) či Ľvov (Wizz Air), no v prípade dopravcu Wizz Air aj nasadzovanie väčšieho lietadla Airbus A321 do destinácií Londýn-Luton a Skopje, ktoré prepraví naraz až 230 cestujúcich.

O Turecko je najväčší záujem

V samotnom mesiaci jún vybavilo letisko v Bratislave na odlete a prílete 236 051 cestujúcich, len o 82 osôb menej ako v historicky rekordnom júni 2018.

Najviac cestujúcich smerovalo v mesiaci jún do tureckej Antalye, ktorá je v tomto roku prvýkrát prevádzkovaná aj ako pravidelná linka dopravcom Smartwings. V júni bolo zaznamenaných 3 153 príletov a odletov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Ševčíková