Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Električková trať v Petržalke
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Magistrát dobuduje električkovú trať v Petržalke do 2023 Foto: Sita
19. 06. 2019 13:12 OstatnéBratislava od Katarína Žákovánasadoprava.sk

V roku 2023 sa električkou odveziete aj na koniec Petržalky

BRATISLAVA 19. júna – Primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo potvrdil, že urobí všetko preto, aby sa dobudovala električková trať v Petržalke do roku 2023.

Projekt dostavby električkovej trate na koniec Petržalky v úseku medzi Bosákovou ulicou a Janíkov dvor, je o krok bližšie k samotnej realizácii. Ide tak o II. etapu vybudovania električkového spojenia na druhom brehu Dunaja.

Mesto vyhlási súťaž na zhotoviteľa

Bratislavský magistrát tento veľký projekt považuje za jednu zo svojich priorít, ktorá má zjednodušiť prístup Petržalčanov do centra a zároveň odľahčiť cestnú dopravu v tejto mestskej časti.

Hlavné mesto už má k dispozícii právoplatné územné rozhodnutie.  Okresný úrad Bratislava koncom apríla 2019 zamietol odvolania voči územnému rozhodnutiu a rozhodnutie potvrdil.

Momentálne sa ukončuje príprava dokumentácie pre stavebné povolenie, o ktoré chce mesto požiadať do niekoľkých týždňov. Zároveň sa pripravujú podklady pre verejné obstarávanie na zhotoviteľa, stavebný dozor a Žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP).

Na výstavbu sa použijú eurofondy

Výstavba by sa mala stihnúť do roku 2023, aby mesto neprišlo o peniaze z Operačného Programu Integrovaná Infraštruktúra (OPII) určené na dobudovanie električkovej trate.

„Áno, harmonogram je nastavený tak, aby bola realizácia ukončená v roku 2023,“ uviedol hovorca hlavného mesta Peter Bubla pre nasadoprava.sk. Pôvodná projektová dokumentácia z roku 2012 sa upravila, aby zohľadňovala pripomienky občanov a možnosti financovania z fondov EÚ.

Električková trať v Petržalke
Foto: Magistrát

Z projektu boli odstránené rozsiahle súbežné cestné komunikácie, vozovňa tram-trainu, ako aj ďalšie prvky nad rámec bežnej električkovej trate bratislavských parametrov. „Hlavné mesto veľmi dobre pozná charakter tohto územia a aj jeho obľúbenosť medzi obyvateľmi žijúcimi v okolí. Aj preto od počiatku aktívne zapája do diskusií a procesov aj verejnosť, ktorá môže participovať na rozvoji tohto územia,“ dodal Bubla.

Sedem nových zastávok

Magistrát informoval, že presný harmonogram stavebných prác závisí od výsledku verejného obstarávania. Podľa harmonogramu by mala výstavba začať v roku 2021, s ukončením do roku 2023. Odhadovaná cena projektu je 114 mil. EUR s DPH. Tieto peniaze budú použité na výstavbu električkovej trate a na výstavbu komunikácií nevyhnutných pre obsluhu územia.

Predĺženie električkovej trate až po Janíkov dvor vo veľkej miere odbremení súčasnú dopravnú situáciu v jednej z najväčších mestských častí, v Petržalke.

Električková trať má mať v úseku od Rusovskej cesty po Janíkov dvor cez centrálnu petržalskú os celkovú dĺžku 3,8 kilometra. Podľa dostupných informácií by mala mať druhá etapa trate celkom sedem zastávok: Chorvátske rameno, Gessayova, Zrkadlový háj, Stred, Veľký Draždiak, Lietavská a Janíkov dvor.

Odporúčané články

Aktualizované Príbeh Mosta Apollo. Vyhýba sa magistrát Bratislavy platiť milióny na dani? (Podcast) Záchytné parkoviská v Bratislave: Vieme kde budú!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X