V súvislosti s režimom OTP v diaľkových autobusoch neočakáva ZAD väčšie problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zväz autobusovej dopravy pre režim OTP neočakáva väčšie problémy v diaľkových autobusoch
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prezident Zväzu autobusovej dopravy (ZAD) Peter Sádovský nepredpokladá zásadnejšie problémy v diaľkových autobusoch v súvislosti s vládou schváleným režimom OTP.

Tok cestujúcich nie je až natoľko silný pri nastupovaní do autobusov diaľkových liniek. Režim kontroly by mal byť identický s kontrolami na iných miestach, teda využívať COVID-pasy alebo potvrdenia o prekonaní choroby,“ uviedol pre agentúru SITA.

Režim OTP platí pre cestujúcich plne očkovaných a testovaných s negatívnym výsledkom, ako aj pre tých, ktorí ochorenie prekonali.

Uvedomelosť ľudí

Sádovský verí, že problémy v autobusovej doprave z dôvodu zavedenia OTP nebudú, uvedomelosť ľudí sa bude zvyšovať a nerešpektovanie pravidiel nebude hroziť.

Viac o téme: Koronavírus

Len sprísnený režim vie pomôcť návratu do normálu, čo pomôže zotaviť sa aj verejnej osobnej doprave. Môže sa stať, že cestujúci pravidlá nebudú chcieť rešpektovať,“ pripúšťa šéf profesijnej organizácie autobusových dopravcov.

Problémoví cestujúci

V autobusovej doprave sa stretávajú aj s cestujúcimi, ktorí sú problémoví z rôznych dôvodov.

Máme stanovené postupy, ako sa správať v takom prípade. Vodič má napríklad právo vylúčiť cestujúceho z prepravy, teda vykázať ho z vozidla, lebo postupovať v súlade s políciou,“ priblížil Sádovský s tým, že k takýmto krajným riešeniam by však siahali len neradi.

Pravidlá sú stanovené a musíme ich plniť,“ dodal prezident Zväzu autobusovej dopravy.

Chýba potrebná vyhláška

Pre uplatňovanie režimu OTP v diaľkových vlakoch a autobusoch od 10. decembra stále chýba potrebná vyhláška. Dopravcovia, ktorých sa toto opatrenie vlády z 8. decembra týka, zatiaľ nemajú podľa čoho postupovať pri jeho dodržiavaní v rýchlikoch, vlakoch InterCity či na diaľkových autobusových linkách.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) tvrdí, že splniť úlohu v tomto prípade nemôže, pretože zákon o ochrane zdravia, ktorý určuje hygienikom kompetencie, to neumožňuje.

ÚVZ bude v spolupráci s ministerstvami zdravotníctva a dopravy hľadať spôsob, ako v tejto legislatívnej situácii postupovať ďalej,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Sádovský
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRZAD Zväz autobusovej dopravy