Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diaľnice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Diaľnica D3 Svrčinovec - Skalité. Foto: SITA/Martin Medňanský.
29. 05. 2018 17:05 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA

V tomto roku neodovzdajú žiadny diaľničný úsek, podľa NDS to nie je problém

Podpredseda predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti Ladislav Dudáš informoval, že zásobník projektov vychádza z programového vyhlásenia vlády a z jej uznesení. Proces prípravy výstavby úsekov je dlhodobý, trvá minimálne sedem, osem rokov.

BRATISLAVA – To, že v tomto roku nebude odovzdaný do prevádzky žiadny nový diaľničný úsek, nie je podľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) objektívne pre hodnotenie jej úspešnosti vo výstavbe diaľnic. Ako informoval podpredseda predstavenstva NDS Ladislav Dudáš, zásobník projektov vychádza z programového vyhlásenia vlády a z jej uznesení, pričom proces prípravy výstavby úsekov je dlhodobý, trvá minimálne sedem, osem rokov.

„Ak chceme v budúcnosti zvýšiť tempo výstavby, našou ambíciou je zvyšovať počet vyhlásených súťaží na rôzne stupne projektovej dokumentácie, aby v budúcnosti, ak sa nájdu finančné prostriedky na jednotlivé projekty, mohli byť ihneď začaté verejné obstarávania na zhotoviteľa,“ povedal Dudáš v utorok pre médiá na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva.

Dudáš: Snažíme sa riešiť na prvom mieste neuralgické body

NDS má vlastný plán verejného obstarávania, ale nevyhnutnou podmienkou zazmluvnenia zhotoviteľa je podľa predstaviteľa NDS odobrenie celého projektu a jeho ekonomickej výhodnosti, efektívnosti, ako aj komunikácia s odborníkmi Jaspers pri Európskej komisii a Útvarom hodnoty za peniaze na ministerstve financií, ktorý veľmi reálne a striktne hodnotí efektívnosť jednotlivých projektov.

„V každom prípade snažíme sa vždy riešiť na prvom mieste neuralgické body tam, kde sú kolóny, zápchy, kde dopravná situácia si vyžaduje čo najrýchlejšie riešenia, ale proporcionálne po celom Slovensku,“ odpovedal Dudáš na otázku, nakoľko pri príprave projektov zohľadňujú intenzitu dopravy v regiónoch.

Podpredseda predstavenstva NDS Ladislav Dudáš (na snímke vľavo). Foto: SITA/Milo Fabian.

Rozhodnutia vychádzajú z ekonomického vyhodnotenia projektov

Prioritou vlády je dostavba úsekov D1 medzi Bratislavou a Košicami, úsekov D3, R1 a R2. „Ako bolo spomínané na konferencii, spojenie severu s juhom cez D3, D1, R3, resp. R1 a na východnom Slovensku R4. Samotné výhľady a rozhodnutia o tom, čo sa bude súťažiť, kde sa bude súťažiť, vychádzajú z návrhov, zo štúdie realizovateľnosti, a teda ekonomického vyhodnotenia projektov,“ uviedol Dudáš.

D1 medzi Bratislavou a Košicami by mala byť dokončená v roku 2025

Predpokladaný termín dokončenia celej D1 na problematickom úseku Turany – Hubová v roku 2025 považuje podpredseda predstavenstva NDS za reálny. „Momentálne pracujeme na dokumentácii pre územné rozhodnutie na tunel Korbeľka. Máme naozaj reálne nastavené procesy tak, aby tento termín bol dosiahnuteľný,“ priblížil Dudáš.

Ilustračné foto: NDS.

Tender na výstavbu úseku Turany – Hubová chcú začať v roku 2020

Verejné obstarávanie na výstavbu posledného nevysúťaženého a nerozostavaného úseku D1 medzi Žilinou a Prešovom by malo vyť vyhlásené predbežne v roku 2020, pričom práce pre tunel Korbeľka by mali trvať minimálne päť rokov. „Záleží od toho, ako nám vyjdú jednotlivé stupne dokumentácie. Pevne veríme, že zákon o vodách a nová európska smernica o vodách nám nespôsobia žiadne komplikácie. Zavádzame v procese prípravy v NDS aj organizačne nové inštitúty v oblasti riadenia kvality a zhody v environmentálnej oblasti, aby v procese výstavby nenastali žiadne komplikácie,“ dodal Dudáš.

K téme

Diaľničiari konzultovali dostavbu úseku s tunelom Višňové, pri diskusii bolo vyše 20 firiem Diaľničiari plánujú začať tender na dostavbu diaľnice D1 s tunelom Višňové koncom augusta

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X