V Trnavskom kraji sa kopia sťažnosti na arogantných a rýchlych kolobežkárov v uliciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
elektrická kolobežka
Foto: ilustračné, Getty Images

Polícia v Trnavskom kraji eviduje zvýšený počet sťažností, ktoré sa týkajú jazdcov na elektrických kolobežkách. Najviac sťažností je na arogantnú a rýchlu jazdy po chodníkoch, parkovanie kolobežiek a spôsob jazdy „v páre“.

Ako informovala trnavská policajná hovorkyňa Zlatica Antalová, jazdu vo dvojici nepraktizuje len mládež, ale na kolobežkách je často vidieť aj rodičov s deťmi.

Teplé počasie situáciu zhoršilo

„Situácia sa zhoršila najmä s nástupom teplejšieho počasia a možnosti využitia zdieľaných zelených kolobežiek,“ dodala Antalová.

Prevádzkovateľ zelených kolobežiek ich len do ulíc Trnavy nasadil začiatkom apríla približne 200, ďalšie desiatky sú aj v niektorých okresných mestách kraja.

Pokuta až do výšky 650 eur

Polícia pripomína, že na kolobežke sa jazdí vpravo, kolobežkár nesmie ohroziť ani obmedziť chodcov alebo cyklistov, na kolobežke sa smie viezť vždy len jeden človek a viacerí kolobežkári smú ísť len za sebou, nie vedľa seba.

Pri jazde v meste, obci alebo na cestičke pre cyklistov hladina alkoholu v dychu kolobežkára nesmie prekročiť 0,5 promile. Na iných miestach je tolerancia alkoholu nulová.

V prípade nedodržania uvedených pravidiel sú policajti oprávnení uložiť kolobežkárovi blokovú pokutu. Pokiaľ ide o alkohol, sankcia sa môže vyšplhať až na 650 eur.

Kolobežky treba vhodne zaparkovať

Prevádzkovateľ zdieľaných zelených kolobežiek upozorňuje, že po skončení jazdy treba kolobežku vhodne zaparkovať. Ak v okolí nie je cyklostojan, treba kolobežku odstaviť na chodníku tak, aby nikomu neprekážala.

Musí zostať dostatok miesta aj pre kočiar s dieťaťom alebo invalidný vozík. Ak je v blízkosti stojan na bicykle, je potrebné kolobežku zaparkovať k nemu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať