V Žiline už jazdí 27 nových energeticky úsporných trolejbusov

Zilina_trolejbus_ersek.jpg
Foto: MDV
Krajské mesto získalo nové trolejbusy v rámci dvoch projektov za 14,5 milióna eur vďaka finančným prostriedkom Európskej únie

V Žiline už jazdí 27 nových energeticky úsporných trolejbusov. Krajské mesto ich získalo v rámci dvoch projektov za 14,5 milióna eur vďaka finančným prostriedkom Európskej únie.

Dopravný podnik mesta Žiliny, s. r. o., (DPMŽ) v prvej fáze kúpil pätnásť trolejbusov. Neskôr si uplatnil opciu v zmluve s dodávateľom na ďalších dvanásť trolejbusov. Ministerstvo dopravy a výstavby SR o tom informovalo agentúru SITA v tlačovej správe.

Jazdu moderným nízkopodlažným trolejbusom si vyskúšal aj minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) spolu so zástupcami mesta.

Prídu ešte ďalšie

„Nové trolejbusy sú do prevádzky nasadzované postupne v posledných dvoch rokoch. Vďaka nim je verejná doprava v tomto krajskom meste ekologickejšia,“ povedal Érsek.

Zilina_trolejbus.jpg
Foto: MDV

„Som veľmi rád, že Žilina využíva eurofondy naplno a spoločne pripravujeme ďalšie investície na rozvoj dopravnej siete,“ uviedol minister dopravy.

Do konca tohto roka kúpia ešte ďalšie dva nízkopodlažné trolejbusy s pohonom, ktoré budú zabezpečovať mestskú hromadnú dopravu do koncového rekreačného a oddychového územia. Dodávateľom trolejbusov je česká spoločnosť Škoda Electric, a. s., Plzeň.

„Žilinská mestská hromadná doprava prešla v posledných rokoch výraznou obnovou vozidlového parku. Na našich cestách pribudli nové trolejbusy, autobusy, dokonca elektrobusy. Aj vďaka týmto novým vozidlám je cestovanie verejnou dopravou v Žiline kvalitnejšie, ekologickejšie, komfortnejšie a bezpečnejšie,“ priblížil primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Preinvestovali 1,5 miliardy eur

Mesto v spolupráci s ministerstvom dopravy a výstavby pripravuje ďalšie projekty, ktoré by mohli byť realizované s podporou eurofondov v najbližších rokoch. Ide o modernizáciu údržbovej základne trolejbusov, modernizáciu infraštruktúry trolejbusovej dráhy a meniarní, ako aj výstavbu nových trolejbusových tratí a obratísk v Žiline.

Žilinský región je jedným z tých, ktoré najviac profitujú z európskych peňazí. Od roku 2007 doteraz tu preinvestovali viac ako 1,5 miliardy eur na železnice, cesty prvej triedy, nové regionálne vlaky či verejnú osobnú dopravu.

„Momentálne sú v okolí Žiliny rozostavané aj dva diaľničné úseky, ktoré komplikujú miestnu aj tranzitnú dopravu,“ poznamenala hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

„Minister dopravy Árpád Érsek o tom hovoril s primátorom mesta Petrom Fiabáne už viackrát. Ministerstvo je pripravené pomôcť mestu prekonať toto ťažké obdobie,“ dodala rezortná hovorkyňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom