V Žilinskom kraji bude počas týždňa mobility symbolické cestovné a dopravné karty zdarma

autobus, SAD Žilina
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Hulka

Počas Európskeho týždňa mobility budú môcť cestujúci v prímestskej autobusovej doprave na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) využiť jednotné zľavnené cestovné. Na brífingu o tom informovala riaditeľka odboru dopravy Úradu ŽSK Gabriela Tisoňová.

Dopravné karty zdarma

Žilinská župa ako jediná na Slovensku počas celého týždňa zavedie osobitné cestovné vo výške 0,35 eura na akúkoľvek precestovanú vzdialenosť pre všetkých cestujúcich. Počas trvania kampane budú dopravcovia vydávať dopravné karty zdarma, bez účtovania manipulačného poplatku, ktorý sa pohybuje od 4 do 5 eur v závislosti od dopravcu a druhu karty,“ vysvetlila Tisoňová.

ŽSK chce rozsiahlou podporou nielen motivovať verejnosť na využívanie hromadnej dopravy, ale aj prilákať naspäť tých, ktorí z autobusov najmä počas koronakrízy prestúpili do osobných áut. „Viac ľudí v autobusoch znamená menej áut na cestách, úsporu verejných zdrojov a zdravšie životné prostredie pre nás všetkých,“ poznamenala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Počas pandémie zachovali spoje

Ako ďalej upozornila, súčasná dopravná obslužnosť plne zodpovedá potrebám kraja a dokáže uspokojiť cestujúcich vo všetkých regiónoch. „Dokonca aj v čase pandémie zachoval Žilinský kraj autobusové spoje tak, aby cestujúci nepocítili výrazné obmedzenia a dostali sa do škôl a zamestnania. Cestovné poriadky boli upravované len na základe protipandemických opatrení,“ dodala Jurinová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováGabriela Tisoňová