Váhostav vyhral súťaž, bude stavať obchvat v Prešove

Vizualizácia severného obchvatu Prešov
Foto: ilustračné, NDS

BRATISLAVA 17. júna – Prvú etapu severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4 by malo vybudovať združenie na čele so spoločnosťou Váhostav – SK, a. s., Bratislava. Výstavbu úseku v dĺžke 4,3 kilometra navrhlo za najnižšiu cenu 142,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) spomedzi piatich uchádzačov. Partnerom Váhostavu je spoločnosť TuCon, a. s., Žilina.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) prijala ponuku združenia a plánuje s ním uzavrieť zmluvu o dielo. Vyplýva to z informácie o vyhodnotení ponúk vo verejnej súťaži, vyhlásenej ešte v závere roka 2017.

Výstavba by mala byť hotová v roku 2023

Predpokladaná cena stavebných prác, plánovaných na 1 340 dní (tri roky a deväť mesiacov), s ukončením v roku 2023, bola takmer 170 miliónov eur bez DPH. Ponuka úspešného združenia dosahuje 84 percent z očakávanej hodnoty zákazky.

„NDS vyhodnotila ponuky a 6. júna odoslala uchádzačom oznámenie o výsledku. Víťazným uchádzačom sa stalo združenie Váhostav – SK a TuCon. Toto rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, nakoľko ostatní uchádzači môžu podať odvolanie do desiatich dní od doručenia rozhodnutia NDS,“ uviedla v piatok pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Do súťaže sa zapojilo päť firiem

Diaľničiari plánujú podpísať zmluvu o dielo pre výstavbu prvej etapy obchvatu Prešova na R4 v druhom júlovom týždni, s prácami by sa malo začať 29. júla. „Tieto termíny platia iba za predpokladu, že nepríde k odvolaniu voči rozhodnutiu NDS o vyhodnotení ponúk,“ poznamenala Michalová.

Najväčšie zdržanie pri vyhodnocovaní súťaže spôsobilo viacnásobné overovanie stavebných referencií z Ázie. NDS vyhodnotila ponuky piatich uchádzačov, kritériom bola cena. Druhú najnižšiu cenu v tendri predložila spoločnosť Hochtief SK, s. r. o., Bratislava, a to vo výške 143,6 mil. eur bez DPH.

Tretie v poradí združenie spoločností Eurovia SK, a. s., Košice (vedúci člen), Eurovia CS, a. s., Praha a Doprastav, a. s., Bratislava a Metrostav, a. s., Praha chcelo časť prešovského obchvatu postaviť za 144,4 milióna eur.

Združenie Strabag, s. r. o., (vedúci člen) a Tubau, a. s., Bratislava navrhlo cenu výstavby v objeme 153,2 milióna eur a združenie Inžinierske stavby, a. s., Košice (hlavný člen), PORR, s. r. o., Bratislava a Chemkostav IS, s. r. o., predložilo ponuku vo výške 188,4 mil. eur bez DPH.

Výstavbu obchvatu zaplatí štát

Výstavba prvej časti obchvatu Prešova na R4 bude financovaná z prostriedkov štátneho rozpočtu. Úsek cesty bude mať plný profil so štyrmi pruhmi, šírku 24,5 metra a navrhovanú rýchlosť 100 kilometrov za hodinu.

„Začiatok stavby sa nachádza v križovatke Prešov, západ, ktorá je v súčasnosti realizovaná v rámci výstavby diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh. Koniec úseku je v kilometri 4,3 za mimoúrovňovou križovatkou Prešov, sever, ktorá je križovatkou rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat a preložky cesty I. triedy I/68,“ uviedla NDS v tendri.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťVáhostav - SK