Veľkoplošné opravy ciest I. triedy sa dotknú všetkých krajov, 520 kilometrov bude stáť 160 miliónov eur

cestári, oprava cesty
Foto: ilustračné thinkstockphotos.com

Veľkoplošné opravy ciest I. triedy vrátane mostov sa dotknú od marca tohto roku kompletnej opravy približne 520 kilometrov ciest na území Slovenska.

Rekonštrukcie ciest v hodnote 160 miliónov eur potrvajú štyri roky. Ako podotkol v rámci online diskusie minister dopravy Andrej Doležal, v rámci prvého balíka sa opraví 30 úsekov ciest I. triedy, spolu 90 kilometrov, a to za 23 miliónov eur.

Podľa ministra dopravy cesty I. triedy sú nosným dopravným systémom a preto si zaslúžia oveľa väčšiu pozornosť zo strany štátu.

Opravy prebehnú vo všetkých krajoch

Opravy sa dotknú všetkých samosprávnych krajov. Najviac úsekov treba riešiť v Banskobystrickom kraji, kde sa opraví pod taktovkou Slovenskej správy ciest (SSC) za 1,9 milióna eur 46 kilometrový úsek ciest.

V Košickom a Prešovskom kraji sa opravia cesty na štyroch úsekoch v hodnote 3,6 milióna eur. V Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji sa opraví v rámci prvého balíka päť úsekov ciest za 3,6 milióna eur.

Čo sa týka Trenčianskeho a Žilinského kraja, tak tam sa opravy dotknú deviatich úsekov ciest v hodnote 3,3 milióna eur.

Doležal otvoril aj otázku opráv mostov

Podľa Doležala spomínané opravy budú celoplošnou kompletnou modernizáciu ciest, ktoré prispejú k bezpečnosti cestnej premávky.

SSC zrealizovala už 30 elektronických aukcií v objeme 23 miliónov eur. V prvom balíku to predstavuje opráv 90 kilometrov ciest I. triedy. Cieľom SSC je zorganizovať ďalších 20 až 30 elektronických aukcií, aby bolo preinvestovaných na opravu celkovo 180 kilometrov ciest v tomto roku 50 miliónov eur.

„Na vláde som už otvoril aj otázku opráv mostov, na ktoré v tohtoročnom rozpočte nemáme vyčlenené finančné prostriedky,“ dodal Doležal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajBSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNSK Nitriansky samosprávny kraj (VÚC)PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)SSC Slovenská správa ciestTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)