Video V Rači sa bude rekonštruovať električková trať

Električková trať Rača, Bratislava
Havarijný stav koľajiska v Rači Foto: nasadoprava.sk
  • aktualizované 12. júna 11:08

BRATISLAVA 11. júna – V bratislavskej mestskej časti Rači sa bude rekonštruovať električková trať, ktorá je už dlhší čas v havarijnom stave. S opravou sa začne už na jeseň.

Starosta bratislavskej mestskej časti Rača Michal Drotován informoval o plánovanej rekonštrukcii električkovej trate “račianskeho esíčka“ medzi zástavkami Detvianska – Čachtická. Stav trate na tomto úseku je v havarijnom stave už niekoľko rokov. Podlažie sa prepadáva, električky sa zasekávajú a nepríjemné zvuky pri prejazde vozňov znepríjemňujú život miestnym občanom.

S rekonštrukciou sa začne čoskoro

Starosta informoval, že rekonštrukcia trate bude pozostávať z kompletnej  úpravy a opravy zvršku vrátanie podložia od križovatky Detvianská/Čachtická po zastávku Drevona.

Oprava je naplánovaná na október, pričom výstavba by mala trvať 2 mesiace. Oprava trate pôjde z rozpočtu Dopravného podniku a je vyčíslená na 2,8 mil. €. Súčasťou projektu je aj modernizácia zastávok „Záhumenice, Drevona“ v obidvoch smeroch.

Električky budú premávať po zástavku Detvianska, otáčanie električiek bude vyriešené výhybkou a nasadením obojsmerných električiek. Drotován taktiež uviedol, že súčasťou rekonštrukcie nie je naplánované vybudovanie protihlukovej steny, čo potvrdil aj bratislavský magistrát.

Nepríjemný škripot električiek by sa mal eliminovať

„Plánovaná je celková rekonštrukcia koľajového spodku a zvršku s odvodnením trate, riešená ako pevná jazdná dráha na betónovej doske tvorená zo žliabkových koľajníc so zabudovanými antivibračnými opatreniami a mazacími zariadeniami. Kryt telesa bude v kombinácii asfaltu a zeleného povrchu,“ informoval hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla.

Vybudovaním novej trate by sa malo zabrániť aj hlučnému škrípaniu pri prejazde električiek. „Výrazne sa zmení podložie, lôžko aj technické prevedenie, ktoré zníži hlučnosť,” uviedol Drotován. Po ukončení rekonštrukcie budú na tomto úseku premávať všetky typy električiek, tak ako doteraz.

Dôsledky dilatácie koľajníc sú riešené zabudovaním dilatačných zariadení a pružným upevnením koľajníc. V koľajovom zvršku budú zabudované antivibračné rohože, koľajnice budú obložené protihlukovými bokovnicami a v oblúkoch budú vsadené mazacie zariadenia za účelom maximálneho eliminovania hluku prevádzkou električiek.

Pre havarijný stav koľajiska hrozil dopravný kolaps

Pre zlý stav koľajiska hrozilo celkové odstavenie električiek z a do Rače, čo by spôsobilo dopravný kolaps. Veľa ľudí prichádza zo smeru Pezinok, Modra či Slovenský Grob, práve v Rači odstavia svoje vozidlá a ďalej do centra mesta pokračujú električkou.

Cestujúci budú môcť využiť súčasné autobusové linky 52, 56 a 65 smerom na konečnú Tbiliská (zastávky „Závadská“ a „Tbiliská“), ktoré sídlisko pri Komisárkach obslúžia z opačnej strany, alebo linku 65 v opačnom smere (zastávky „Trávna“ a „Púchovská“). Všetky linky obsluhujú aj prestupovú zastávku Cintorín Rača, po ktorú budú jazdiť obojsmerné električky.

„Rekonštrukciu pripravujeme už druhý rok, električkovú trať udržiavame s minimálnymi nákladmi pred blížiacou sa rekonštrukciou,“ odpovedal Bubla na otázku, prečo sa oprava tak dlho odkladala.

V súčastnosti je znížená rýchlosť na 10km/h

Zástavka Drevona bola vybudovaná v roku 1988 na veľkoplošných železobetónových paneloch BKV, ktorých plánovaná životnosť bola 30 rokov. Najkritickejším úsekom je približne 170 metrov dlhá oblúková sekcia od priecestia medzi nástupištiami zastávky Záhumenice, Drevona po bývalé obratisko Detvianska.

Počas premávky bola na tomto úseku postupne znižovaná rýchlosť. Z povôdných 40km/h na 10km/h v dôsledku prepadávania sa koľají, ktoré sú podmyté, výškovo nerovnomerné a zničené pre vysokú frekvenciu prejazdov nákladných vozidiel v súvislosti s výstavbou nových bytových domov.

Ako dlho bude rekonštrukcia trvať, s akým rozpočtom počíta hlavné mesto a ďalšie podrobné informácie budeme priebežne aktualizovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Drotovan