Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obchvat R4, Prešov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com.
19. 06. 2019 11:52 Cestná dopravaPrešov od NasaDoprava.skSITA

Video: Výstavba prvej časti severného obchvatu Prešova na R4 sa začne koncom júla

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Výstavba prvej etapy severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4 sa začne koncom júla.

Ako v stredu potvrdila Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS), súťaž na zhotoviteľa stavebných prác ukončila v polovici júna a víťazom spomedzi piatich uchádzačov sa stalo združenie spoločností Váhostav – SK, a. s., Bratislava (vedúci člen) a TuCon, a. s., Žilina s navrhovanou zmluvnou cenou zhruba 142,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty.

Výstavba potrvá tri roky a 9 mesiacov

Výstavba je plánovaná na 1 340 dní (tri roky a deväť mesiacov), financovaná bude zo štátneho rozpočtu. Predpokladaná cena prác bola takmer 170 miliónov eur bez DPH.

„Voči rozhodnutiu nepodal žiadny z uchádzačov odvolanie v zákonnej lehote, čo znamená, že sa čaká na súčinnosť víťaza pred podpisom zmluvy. NDS plánuje podpis zmluvy o dielo v druhom júlovom týždni a začiatok prác sa predpokladá 29. júla 2019,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Najväčšie zdržanie pri vyhodnocovaní súťaže bolo spôsobené viacnásobným overovaním stavebných referencií z Ázie. „Rýchlostná cesta R4 je súčasťou transeurópskej dopravnej siete TEN-T, ide o začiatok severnej R4 smerom na Poľsko cez Svidník. Výstavba úseku R4 bude realizovaná v navrhovanej kategórii v plnom profile,“ uviedla Michalová.

Tunel Bikoš a deväť mostov

Výstavbou R4 v danom úseku bude prerozdelená doprava a čiastočne sa zníži zaťaženie mestských komunikácií.

Prvá etapa prešovského obchvatu na R4 bude dlhá 4,3 kilometra medzi križovatkami Prešov, západ a Prešov, sever. Ide o prepojenie cesty I/68 Sabinov – Prešov s diaľnicou D1.

Súčasťou stavby je aj preložka cesty I/68 v dĺžke takmer dva kilometre a mimoúrovňová križovatka Prešov, sever s touto cestou.

Na úseku bude aj tunel Bikoš v dĺžke 1 155 metrov, vybudujú deväť mostov v celkovej dĺžke 1 367 metrov, z toho tri priamo na R4, tri na vetvách križovatky Prešov, sever a tri mimo R4. Vznikne aj protihluková stena s dĺžkou 699 metrov.

Viaceré varianty analýz

V prípade druhej etapy severného obchvatu Prešova na R4 v dĺžke 10,2 kilometra pokračuje na základe požiadavky Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) dopracovanie viacerých variantov ekonomických analýz.

„Na základe výsledkov vydá ÚHP stanovisko, či ďalšie pokračovanie prípravy bude v plnom alebo polovičnom profile. Na tento úsek má NDS vydané právoplatné územné rozhodnutie a spracovanú dokumentáciu na stavebné povolenie na plný profil,“ priblížila Michalová.

V prípade, že sa prijme rozhodnutie o pokračovaní v plnom profile, tak NDS plánuje vyhlásiť súťaž začiatkom roku 2020. Ak bude musieť ísť do polovičného profilu, dokumentáciu musia prepracovať prepracovať, čo bude znamenať omeškanie zhruba dvanásť mesiacov.

Odporúčané články

Diaľničiari pripravujú výstavbu II. etapy severného obchvatu Prešova na R4 Váhostav vyhral súťaž, bude stavať obchvat v Prešove

Témy

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Policajti NAKA zasahovali v dvoch krajoch, zadržali 11 podozrivých osôb Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter Trio Mirgorodský, Dodok a Macúš si vypádlovalo striebro na majstrovstvách sveta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X