Vláda by mala podporiť cyklodopravu a turizmus, tvrdí ZMOS

Cyklodoprava
Ilustračné foto: pixabay.com.

Budovanie cyklotrás podľa ZMOS na jednej strany zvyšuje bezpečnosť pre cyklistov, chodcov aj vodičov, na druhej strane prispieva k možnostiam aktívneho trávenia voľného času a k rozvoju cestovného ruchu.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzvalo slovenskú vládu, aby pri tvorbe štátneho rozpočtu zabezpečila podporu Národnej cyklostratégie Slovenska, ktorá je zameraná na budovanie a rozvoj cyklodopravy a cykloturistiky.

Budovanie cyklotrás podľa výkonného podpredseda ZMOSu Jozefa Turčányho na jednej strany zvyšuje bezpečnosť pre cyklistov, chodcov aj vodičov, na druhej strane prispieva k možnostiam aktívneho trávenia voľného času a k rozvoju cestovného ruchu, ktorý samosprávy vnímajú ako jeden z nástrojov rozvoja lokálnej ekonomiky.

Samosprávy žiadajú peniaze na podporu výstavby cyklotrás

„ZMOS preto požiadalo vládu SR o zabezpečenie realizácie Cyklostratégie SR a trvalého finančného mechanizmu na podporu budovania cyklotrás schváleného vládou. Zároveň žiadame, aby v štátnom rozpočte boli pre budúci rok zabezpečené financie na podporu budovania cyklotrás,“ zdôraznil Turčány.

ZMOS podľa Turčányho zároveň žiada zvýšenie rozpočtu na rok 2017 pre oblasť cestovného ruchu. Na podporu turizmu tento rok vyčlenili 11,5 milióna eur, návrh budúcoročného rozpočtu však počíta iba s čiastkou 7,5 milióna eur. ZMOS pritom argumentuje, že výkonnosť cestovného ruchu už druhý rok stúpa aj z hľadiska návštevnosti i celkových príjmov.

Rozpočet by mal zohľadniť úsilie samospráv v cestovnom ruchu

„Cestovný ruch na Slovensku sa vyvíja veľmi dobre. Postupne rastie počet domácich aj zahraničných rekreantov, ktorí v konkurencii rôznych destinácií uprednostňujú naše regióny. Ak chceme v tomto trende pokračovať, k úsiliu samospráv naďalej potrebujeme podporu štátu. Preto očakávame, že pri tvorbe rozpočtu na budúci rok sa bude prihliadať na doterajšie úsilie samospráv, ale aj dosiahnuté výsledky v návštevnosti a počte prenocovaní, čo sú veľmi pozitívne signály o atraktivite aj tvrdej práci v mestách a obciach,“ zdôvodnil požiadavky Turčány.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska