Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cyklodoprava
Ilustračné foto: pixabay.com.
3. 10. 2016 13:38 Ostatné od NasaDoprava.skSITA

Vláda by mala podporiť cyklodopravu a turizmus, tvrdí ZMOS

Budovanie cyklotrás podľa ZMOS na jednej strany zvyšuje bezpečnosť pre cyklistov, chodcov aj vodičov, na druhej strane prispieva k možnostiam aktívneho trávenia voľného času a k rozvoju cestovného ruchu.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzvalo slovenskú vládu, aby pri tvorbe štátneho rozpočtu zabezpečila podporu Národnej cyklostratégie Slovenska, ktorá je zameraná na budovanie a rozvoj cyklodopravy a cykloturistiky.

Budovanie cyklotrás podľa výkonného podpredseda ZMOSu Jozefa Turčányho na jednej strany zvyšuje bezpečnosť pre cyklistov, chodcov aj vodičov, na druhej strane prispieva k možnostiam aktívneho trávenia voľného času a k rozvoju cestovného ruchu, ktorý samosprávy vnímajú ako jeden z nástrojov rozvoja lokálnej ekonomiky.

Samosprávy žiadajú peniaze na podporu výstavby cyklotrás

„ZMOS preto požiadalo vládu SR o zabezpečenie realizácie Cyklostratégie SR a trvalého finančného mechanizmu na podporu budovania cyklotrás schváleného vládou. Zároveň žiadame, aby v štátnom rozpočte boli pre budúci rok zabezpečené financie na podporu budovania cyklotrás,“ zdôraznil Turčány.

ZMOS podľa Turčányho zároveň žiada zvýšenie rozpočtu na rok 2017 pre oblasť cestovného ruchu. Na podporu turizmu tento rok vyčlenili 11,5 milióna eur, návrh budúcoročného rozpočtu však počíta iba s čiastkou 7,5 milióna eur. ZMOS pritom argumentuje, že výkonnosť cestovného ruchu už druhý rok stúpa aj z hľadiska návštevnosti i celkových príjmov.

Rozpočet by mal zohľadniť úsilie samospráv v cestovnom ruchu

„Cestovný ruch na Slovensku sa vyvíja veľmi dobre. Postupne rastie počet domácich aj zahraničných rekreantov, ktorí v konkurencii rôznych destinácií uprednostňujú naše regióny. Ak chceme v tomto trende pokračovať, k úsiliu samospráv naďalej potrebujeme podporu štátu. Preto očakávame, že pri tvorbe rozpočtu na budúci rok sa bude prihliadať na doterajšie úsilie samospráv, ale aj dosiahnuté výsledky v návštevnosti a počte prenocovaní, čo sú veľmi pozitívne signály o atraktivite aj tvrdej práci v mestách a obciach,“ zdôvodnil požiadavky Turčány.

Odporúčané články

Na Orave odvezie cyklistov k turistickým chodníkom cyklobus V Košiciach pribudnú nové cyklochodníky

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X