Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diaľnice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Úsek diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno. Foto: SITA/Milo Fabian.
27. 03. 2019 15:07 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA

Ministri odsúhlasili dodatočných 250 miliónov eur na rozvoj dopravnej infraštruktúry

Štvrť miliardy eur presunú do Operačného programu Integrovaná infraštruktúra na roky 2014 až 2020 zo zdrojov Európskej únie.

 Do Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) na roky 2014 až 2020 bude zo zdrojov Európskej únie presunutých navyše 250,12 milióna eur. Tieto finančné prostriedky pôjdu na rozvoj dopravnej infraštruktúry a podporu moderných spôsobov dopravy.

Vláda v stredu schválila predbežný návrh Ministerstva dopravy a výstavby SR a Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu na prerozdelenie výkonnostnej rezervy do uvedeného operačného programu v pôsobnosti rezortu dopravy. Zmeny musí ešte schváliť Európska komisia.

Peniaze - eurá
Ilustračné foto: pixabay.com.

Prioritou sú diaľnice a cesty

„Financie z európskych fondov, ktoré sú určené pre Slovensko, sa nestratia. Ide o možnosť preprogramovať, resp. navýšiť financie do tých operačných programov a ich prioritných osí, ktoré sa dobre a najmä zmysluplne čerpajú,“ informoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. „Prioritou Slovenska je dobudovať a opravovať cesty a diaľnice,“ uviedol vicepremiér.

Richard Raši
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Foto: SITA/Diana Černáková.

Nadpriemerné čerpanie aj zazmluvňovanie

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek poznamenal, že čerpanie európskych financií aj zazmluvňovanie projektov v OPII sú nadpriemerné. „Pokračujeme v príprave nových projektov, ktoré budú zamerané na smart riešenia s pridanou hodnotou v najslabších regiónoch Slovenska. Som veľmi rád, že na ne získame aj ďalšie finančné zdroje,“ dodal minister dopravy.

OPII má v súčasnosti alokovaných zo zdrojov Európskej únie 3,949 miliardy eur a zo štátneho rozpočtu na spolufinancovanie 670,14 milióna eur. Operačný program ku koncu februára tohto roka využil zo zdrojov EÚ zhruba 1,258 miliardy eur, čo je 31,84 % z celkovej alokácie. Oproti záveru februára 2018 využívanie peňazí EÚ v tomto programe stúplo o 553,33 milióna eur a miera o 14,01 percentuálneho bodu.

Arpád Érsek
Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek. Foto: SITA/Diana Černáková.

Schvaľovanie bude trvať niekoľko mesiacov

Minister financií Peter Kažimír po rokovaní vlády označil schválenie presunu peňazí do Operačného programu Integrovaná infraštruktúra za pozitívnu správu, na ktorú rezorty financií a dopravy čakali rok.

„Prvýkrát sme avizovali potrebu takýchto manévrov minulý rok v apríli. Predpokladám, že rezort dopravy bude vedieť jasne zdôvodniť použitie týchto prostriedkov a časť realokácie je už odkomunikovaná aj s partnermi v Európskej komisii,“ dodal Kažimír. Schvaľovací proces presunu prostriedkov v komisii bude podľa ministra trvať niekoľko mesiacov.

Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA/Marko Erd.

Programy preskúma komisia

Identifikovanie oblastí v rámci OPII, ktoré budú podporené, je podľa úradu vicepremiéra reakciou na rôzne iniciatívy Európskej komisie na Slovensku. Ide najmä o podporu nových oblastí v doprave, čiže o inovatívne a udržateľné riešenia, podporu dopravy ako hybnej sily transformácie hornej Nitry, ako aj rozvoj Prešovského a Banskobystrického samosprávneho kraja.

Európska komisia bude v tomto roku skúmať, ako výkonné sú operačné programy na Slovensku. Urobí tak na základe informácií o stave dosiahnutých merateľných ukazovateľov a ich čiastkových cieľov vo výročných správach o vykonávaní operačných programov za rok 2018.

Tie musia všetky riadiace orgány, teda jednotlivé ministerstvá, predložiť komisii najneskôr do 30. júna 2019. Riadiaci orgán Operačného programu Rybné hospodárstvo, a to je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, tak musí spraviť už do 31. mája.

Odporúčané články

Letná zmena cestovného poriadku vlakov začne platiť v nedeľu Staršie traktory dostanú zelenú, na polia sa budú môcť presúvať po bežných cestách

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Severná Kórea opäť testovala dve rakety krátkeho doletu, leteli stovky kilometrov Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Hrnko nezvolá brannobezpečnostný výbor pre kauzu Kočner, ale nebráni sa, ak o to niekto požiada Video: Dortmund v zápase I. bundesligy zdolal Kolín, tínedžer Sancho prekonal 52-ročný rekord Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Video: V Peru našli nástenný reliéf starý tisíce rokov, možno objasní okolnosti zániku civilizácie

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X