Vláda odklepla na sanáciu cesty pri Muráni nižšiu sumu ako sľuboval Matovič, zvyšok musí uhradiť kraj

Jasná, cesta, prívalový dážď
Zničená cesta medzi Muráňom a Prednou Horou je aktuálne neprejazdná v oboch smeroch. Foto: ilustračné, SITA/ŽSK

Vláda SR na stredajšom rokovaní rozhodla o poskytnutí dotácie 5 miliónov eur pre Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorá je určená na sanáciu cesty II/531 medzi Muráňom a Muránskou Hutou v okrese Revúca.

Ako vyplýva zo schváleného materiálu, prípadné vyššie náklady na sanáciu cesty II/531 Muráň – Muránska Huta odporúča vláda hradiť zo zdrojov krajskej samosprávy. Na úseku cesty bola v júni vplyvom masívnych prívalových dažďov strhnutá značná časť cesty, čím bola prerušená premávka na danom úseku.

Od polovice októbra už poškodený úsek opravuje spoločnosť Skanska SK, a. s., ktorá s BBSK uzavrela zmluvu na sumu približne 7,5 milióna eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Stavba je rozdelená na dve etapy, pričom cieľom prvej je sprejazdnenie cesty v jednom profile, čo má byť zrealizované do konca roka. Celkové dokončenie cesty v obidvoch profiloch má byť v septembri 2021.

Pôvodne kraj vyrokoval vyššiu sumu

„Banskobystrický samosprávny kraj je za túto pomoc vďačný, hoci nie je zrejmé, na základe akého kľúča vláda dospela práve k tejto sume a prečo ponechala ťarchu zvyšných 2,5 milióna eur na pleciach samosprávneho kraja a jeho obyvateľov,“ reaguje na rozhodnutie vlády vedenie BBSK s tým, že schválená suma je výrazne nižšia ako tá, ktorú premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Štefan Kišš verejne komunikovali na tlačovej konferencii 1. októbra a následne v tlačovom vyhlásení Úradu vlády.

„Dostali sme potvrdený odhad ÚHP na úrovni 9 miliónov eur vrátane dane z pridanej hodnoty, dostali sme zelenú rokovať vo finančnom rámci 9 miliónov eur, vyrokovali sme 7,5 milióna eur a dostaneme 5 miliónov eur. Žiaľ, takto to dnes chodí,“ konštatuje banskobystrická župa a dodáva, že zvyšných 2,5 milióna eur bude BBSK musieť financovať z úveru, ktorý poslanci pôvodne schválili za účelom rozvoja kraja.

„Stane sa tak na úkor investícií do dlhodobo poddimenzovaných ciest II. a III. triedy či do zariadení sociálnych služieb,“ uzatvára samosprávny kraj.

Dôležitý dopravný uzol

Sanovaná cesta je jednou z najvýznamnejších dopravných tepien stredného Slovenska. Jej význam je nadregionálny z pohľadu prepojenia na hlavné cestné ťahy severo-južných koridorov. Prispieva k plynulosti premávky medzi Maďarskom a južným Slovenskom, respektíve severným Slovenskom a Poľskom. Na niektorých úsekoch je zaznamenaná premávka viac ako desaťtisíc vozidiel denne.

Cesta II/531 v okrese Revúca medzi Muráňom a Prednou Horou bola zničená po intenzívnej stacionárnej búrke s prívalovým dažďom v nedeľu 28. júna. Cestná komunikácia je vážne poškodená medzi 24 a 30 kilometrom tak, že polovicu cesty aj so zvodidlami strhla prívalová voda.

Druhá polovica je podmáčaná a nestabilná, preto je z nej vylúčená všetka doprava v úseku Muráň – Predná Hora. Neprejazdná cesta komplikuje život ľudí dochádzajúcich za prácou v rekreačných zariadeniach a tiež v liečebni na Prednej Hore. Obchádzková doprava pre kamiónovú dopravu je 85 kilometrov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor Matovičštefan kišš