Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský.
28. 03. 2018 16:43 Nezaradené od NasaDoprava.skSITA Diskusia

Vláda schválila návrh dohody s Poľskom o prepojení rýchlostných ciest R4 a S19

Schválenie dohody o mieste prepojenia rýchlostných ciest R4 a S19 na slovensko-poľskej štátnej hranici medzi obcami Vyšný Komárnik a Barwinek umožní ich ďalšiu projektovú prípravu v oboch krajinách.

BRATISLAVA – Vláda SR schválila návrh na uzavretie dohody s vládou Poľska o mieste prepojenia rýchlostných ciest R4 a S19 na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Vyšný Komárnik a Barwinek. Schválenie dohody umožní ďalšiu projektovú prípravu rýchlostných ciest v oboch krajinách. Návrh na rokovanie vlády v stredu predložil minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

„Nový hraničný priechod bude mať parametre umožňujúce dopravu osobných a nákladných vozidiel bez obmedzenia. Predpokladá sa, že na rýchlostnú cestu R4 bude presmerovaná najmä tranzitná nákladná doprava zo súčasnej cesty prvej triedy č. 21,“ informoval rezort dopravy. Návrh textu dohody bol odsúhlasený s poľskou stranou na úrovni expertov pre cestnú infraštruktúru na spoločnom rokovaní 28. apríla 2017 v Krakove.

Ilustračné foto: SITA/Jana Birošová.Ilustračné foto: SITA/Jana Birošová.

Prepojenie rýchlostných ciest R4 a S19 je súčasťou severojužného prepojenia TEN-T medzi Poľskom a Maďarskom a zároveň je súčasťou cesty Via Carpatia. „Jeho realizáciou sa vytvorí kapacitné cestné spojenie na tomto významnom tranzitnom ťahu, zvýši sa bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, zníži záťaž obyvateľstva negatívnymi vplyvmi z dopravy,“ vyplýva z predkladacej správy k návrhu na uzavretie dohody.

Vybudovanie celého ťahu Via Carpatia pozdĺž východnej hranice Európskej únie podľa ministerstva dopravy umožní priame cestné spojenie Baltického mora s Čiernym morom, rozvoj hospodárskej spolupráce a turizmu zúčastnených krajín a najmä rozvoj menej rozvinutých regiónov z dôvodu chýbajúcej infraštruktúry.

Odporúčané články

Minister dopravy podpísal v Poľsku dohody o rozvoji cestnej infraštruktúry AKTUALIZOVANÉ – OĽaNO: Obavy o spodnú vodu pretrvávajú aj po prieskume na stavbe D4 a R7

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová v Bruseli podporila voľbu zo zahraničia, dôležitou je aj otázka životného prostredia Giba nerozumie konaniu poslancov a hovorí, že Ústavný súd SR bude minimálne do septembra nekompletný Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Trnava vystupuje zo Združenia miest a obcí Slovenska, primátor Bročka vysvetlil dôvod Prezidentka Čaputová svoj postoj k vymenovaniu ústavných sudcov nemení a víta Dankovo vyjadrenie Horúčavy ohrozujú aj zvieratá. Ako ich chrániť? Polícia našla telo YouTubera menom Etika, ktorý nedávno zverejnil video o samovražde Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X