Vlaková doprava bude pre koronavírus obmedzená, pokyn dalo ministerstvo dopravy

Národný vlakový osobný dopravca chce nakúpiť dvadsať nových elektrických vlakov.
Foto: ilustračné, SITA/KR PZ Banská Bystrica

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pre pandémiu koronavírusu a znížený dopyt po vlakovej doprave obmedzí na pokyn ministerstva dopravy od 7. marca dopravu. Ako informoval Tomáš Kováč, riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK, z 34,4 milióna vlakokilometrov plánovaných pre rok 2021 ubudne 917-tisíc.

Dočasne sa obmedzí doprava v okolí Bratislavy, kde ostane v prímestskej doprave v okolí 1-hodinový takt vlakov, ktorý je počas dopravnej špičky zahustený na 30-minútový interval medzi vlakmi.

Na traťovom úseku Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany sa trvalo zastaví železničná doprava z dôvodu dlhodobého nezáujmu verejnosti (8 vlakov).

Optimalizácia vlakovej ponuky

Redukcia dopravných výkonov je výsledkom dohody medzi ZSSK a rezortom dopravy. Cieľom je optimalizovať vlakovú ponuku a výdavky na verejnú dopravu tak, aby bol vplyv redukcie pre verejnosť minimálny.

Viac o téme: Koronavírus

Zabezpečenie plynulej, kvalitnej a spoľahlivej verejnej dopravy do zamestnania či škôl je vlakmi ZSSK podľa spoločnosti naďalej plnohodnotne realizované.

Znižovanie výkonov či rušenie spojení

Redukcia výkonov je na viacerých linkách a úsekoch medzištátnej dopravy platná už v súčasnosti. Na ďalších linkách je definovaná redukcia dočasná, pričom vyplýva zo súčasnej dostatočnej ponuky a výrazne zníženého dopytu po službách verejnej dopravy.

Termín obnovenia dopravy konkrétnych vlakov je orientačne stanovený do 1. septembra, resp. 5. septembra 2021.

Ako podotkol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK, ako železničiara ho neteší akékoľvek znižovanie výkonov či rušenie spojení. Verí však, že sa po koronakríze železničná doprava dokáže vrátiť späť do svojich koľají a bude ešte silnejšia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Filip HlubockýTomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko