Vlaky zadarmo dôchodcom nezrušia, oznámil minister dopravy Doležal

Vlak
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd
  • aktualizované 6. mája, 17:07

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal na sociálnej sieti Facebook oznámil, že vlaky zadarmo seniorom nezrušia. „Mám z toho úprimnú radosť a teší ma, že po dlhých týždňoch sa naše životy pomaličky začínajú vracať do normálu,“ informoval Doležal.

Ministerstvo dopravy a výstavby v stredu pre agentúru SITA potvrdilo, že v súčasnosti pripravuje plán obnovenia vnútroštátnej vlakovej osobnej dopravy, obmedzenej od polovice marca v rámci opatrení proti šíreniu nákazy. Minister Doležal bude podľa rezortu o tom informovať už v krátkom čase.

Viac o téme: Koronavírus

„Vzhľadom na priaznivý vývoj pandémie koronavírusu na Slovensku a postupné uvoľňovanie opatrení, som dnes (v utorok, pozn. red.) rozhodol, že bezplatné cestovanie vlakmi pre seniorov sa rušiť nebude,“ napísal minister s tým, že má z toho úprimnú radosť. „Teší ma, že po dlhých týždňoch sa naše životy pomaličky začínajú vracať do normálu,“ dodal.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Bezplatná vlaková preprava žiakov a študentov je dočasne pozastavená do odvolania už od 1. apríla. Rozhodnutie vlády z 27. marca platí pre žiakov a študentov do 26 rokov, vrátane školopovinných detí od šesť do šestnásť rokov až do odvolania počas zatvorenia všetkých typov škôl. Žiaci a študenti podľa Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., v jej vlakoch od 1. apríla cestujú so zľavou 50 % z obyčajného cestovného v 2. vozňovej triede.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Študenti vzhľadom na zatvorenie škôl nepotrebujú v súčasnosti vlakmi cestovať. Zvyšná skupina, ktorá využíva bezplatnú prepravu, kde je objektívne najväčší podiel starobných dôchodcov, ale túto potrebu nestratila a naďalej ju využíva na cestovanie do práce, keďže mnohí naďalej pracujú, či na cestovanie za lekárom,“ uviedlo ministerstvo dopravy a výstavby pre agentúru SITA.

Aj na základe pozorovania správania sa verejnosti po prvých prijatých opatreniach bolo podľa rezortu od 1. apríla pozastavené cestovanie pre žiakov a študentov škôl, ktoré nadväzuje na rozhodnutie o zatvorení škôl a školských zariadení.

„Pri všetkých obmedzeniach v železničnej doprave postupujeme v závislosti od vývoja situácie a v súlade s nariadeniami Ústredného krízového štábu. Určite nie je naším cieľom, aby sme ľuďom brali ich sociálne výhody, či inak im sťažovali už aj tak dnes náročnú situáciu, v ktorej sa všetci nachádzame,“ dodalo ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom