Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlakzdravia.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ZSSK
30. 05. 2019 7:49 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA

Vo vlakoch ZSSK bude pojazdná pľúcna poradňa

V posledný májový deň sa spoj z Bratislavy do Žiliny a späť zmení na Vlak zdravia

Zvýšiť informovanosť o škodlivých a smrtiacich účinkoch konzumácie tabaku aktívnou i pasívnou formou a odrádzať od používania tejto látky v akejkoľvek forme. To je cieľom Svetového dňa bez tabaku (World No Tobacco Day) 31. mája. Ten tohtoročný má motto „Tabak a pľúcne zdravie“. Chce poukázať na súvis fajčenia tabaku s ochoreniami pľúc – počnúc respiračnými až po onkologické.

Kampaň sa snaží apelovať na efektívnu a zodpovednú politiku krajín sveta v oblasti regulácie používania tabakových výrobkov.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa aj tento rok zapojí do kampane. Posledný májový deň vypraví národný dopravca z hlavného mesta do Žiliny a späť „vlak zdravia“.

Pôjde o pravidelné spoje RR 705 Vršatec (Bratislava hl. st. 09:13 – Žilina 11:40) a RR 712 (Žilina 12:20 – Bratislava hl. st. 14:47).

Spirometria aj poradenstvo

V oboch spojoch vo vozni číslo 6 nájdu cestujúci kupé, ktoré sa na niekoľko hodín zmení na pojazdnú pľúcnu poradňu. Môžu v nej absolvovať spirometriu. Pneumológ Daniel Paulovič im odmeria množstvo oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu a obsah kyslíka v krvi. Všetkým fajčiarom poskytne bezplatné odborné poradenstvo pri odvykaní.

Spirometria.jpg
Spirometria | Foto: ZSSK

„Do tejto aktivity sa zapájam rád, pretože osveta je veľmi dôležitá. Prestať bez pomoci dokáže len 5 – 10 % fajčiarov, ostatní potrebujú pomoc odborníkov,“ vysvetľuje Paulovič.

Pri fajčení tabaku sa hovorí o závislosti heroínového typu. Ide zároveň o najrozšírenejšiu závislosť na svete. Život skracuje o 5 až 25 rokov. Vo svete jej aktívne holduje 1,3 miliardy ľudí, každých 8 sekúnd zomrie jeden fajčiar. Na jedno euro zisku z predaja tabakových výrobkov pripadnú tri eurá vynaložené na liečbu ochorení zapríčinených fajčením.“

„Každý fajčiar mi dá za pravdu, že zbaviť sa závislosti od tabaku je jednou z tých najnáročnejších vecí, ktoré sa dajú ľudskou vôľou ovplyvniť. Kým niektorí to zvládnu sami, iní potrebujú poradiť a motivovať. Budeme radi, ak naši cestujúci navštívia vo vlaku pľúcnu poradňu. O to viac, ak to bude ich prvý krok k „nezávislejšiemu“ životnému štýlu,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Odporúčané články

Letná zmena cestovného poriadku vlakov začne platiť v nedeľu ZSSK poskytnú účastníkom AVON Pochodu 2019 spiatočnú cestu zdarma

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X