Vo vlakoch ZSSK bude pojazdná pľúcna poradňa

Vlakzdravia.jpg
Foto: ZSSK
V posledný májový deň sa spoj z Bratislavy do Žiliny a späť zmení na Vlak zdravia

Zvýšiť informovanosť o škodlivých a smrtiacich účinkoch konzumácie tabaku aktívnou i pasívnou formou a odrádzať od používania tejto látky v akejkoľvek forme. To je cieľom Svetového dňa bez tabaku (World No Tobacco Day) 31. mája. Ten tohtoročný má motto „Tabak a pľúcne zdravie“. Chce poukázať na súvis fajčenia tabaku s ochoreniami pľúc – počnúc respiračnými až po onkologické.

Kampaň sa snaží apelovať na efektívnu a zodpovednú politiku krajín sveta v oblasti regulácie používania tabakových výrobkov.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa aj tento rok zapojí do kampane. Posledný májový deň vypraví národný dopravca z hlavného mesta do Žiliny a späť „vlak zdravia“.

Pôjde o pravidelné spoje RR 705 Vršatec (Bratislava hl. st. 09:13 – Žilina 11:40) a RR 712 (Žilina 12:20 – Bratislava hl. st. 14:47).

Spirometria aj poradenstvo

V oboch spojoch vo vozni číslo 6 nájdu cestujúci kupé, ktoré sa na niekoľko hodín zmení na pojazdnú pľúcnu poradňu. Môžu v nej absolvovať spirometriu. Pneumológ Daniel Paulovič im odmeria množstvo oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu a obsah kyslíka v krvi. Všetkým fajčiarom poskytne bezplatné odborné poradenstvo pri odvykaní.

Spirometria.jpg
Spirometria | Foto: ZSSK

„Do tejto aktivity sa zapájam rád, pretože osveta je veľmi dôležitá. Prestať bez pomoci dokáže len 5 – 10 % fajčiarov, ostatní potrebujú pomoc odborníkov,“ vysvetľuje Paulovič.

Pri fajčení tabaku sa hovorí o závislosti heroínového typu. Ide zároveň o najrozšírenejšiu závislosť na svete. Život skracuje o 5 až 25 rokov. Vo svete jej aktívne holduje 1,3 miliardy ľudí, každých 8 sekúnd zomrie jeden fajčiar. Na jedno euro zisku z predaja tabakových výrobkov pripadnú tri eurá vynaložené na liečbu ochorení zapríčinených fajčením.“

„Každý fajčiar mi dá za pravdu, že zbaviť sa závislosti od tabaku je jednou z tých najnáročnejších vecí, ktoré sa dajú ľudskou vôľou ovplyvniť. Kým niektorí to zvládnu sami, iní potrebujú poradiť a motivovať. Budeme radi, ak naši cestujúci navštívia vo vlaku pľúcnu poradňu. O to viac, ak to bude ich prvý krok k „nezávislejšiemu“ životnému štýlu,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom