Vodiči autobusov spod Tatier hrozia štrajkom. Ak im dopravca neodklepne vyššie platy, nenastúpia do práce

242257904_930577367802951_5417823947493075930_n.jpeg
Foto: ilustračné, www.facebook.com/SADPoprad/

Odborári pod Tatrami hrozia štrajkom v rámci autobusovej dopravy, ak druhé kolo vyjednávania k navýšeniu platov so spoločnosťou Slovenská autobusová doprava (SAD) Poprad, naplánované na utorok (22. februára), neprinesie dohodu.

Informoval o tom agentúru SITA Michal Čekel, predseda Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO pri SAD Poprad.

Vodičov trápia nízke platy

Podľa jeho slov tak hrozí, že v celom Podtatranskom regióne nebudú jazdiť autobusy. Dodatok k platnej kolektívnej zmluve sa podľa Čekela s dopravcom vyjednáva od októbra 2020.

Vodiči autobusov sú podľa Čekela nespokojní s platmi aj s ponukou zo strany zamestnávateľa na ich zvýšenie. Keďže dohodu sa nepodarilo dojednať už viac ako rok, výbor základnej organizácie ukončil kolektívne vyjedávanie so stranou zamestnávateľa.

Vodiči vstúpili do štrajkovej pohotovosti

„Dňa 1. decembra 2021 vstúpila základná organizácia do štrajkovej pohotovosti a 15. decembra požiadal výbor základnej organizácie o určenie sprostredkovateľa Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR z a kolektívneho sporu v zmysle Zákona o kolektívnom vyjednávaní,“ vysvetlil predseda základnej organizácie OZ KOVO pri dopravcovi.

Prvé kolo pred sprostredkovateľom, ktoré sa uskutočnilo 18. januára však podľa jeho slov nebolo úspešné. Druhé kolo kolektívneho vyjednávania je naplánované na utorok 22. februára.

Spoločnosť SAD Poprad sa zatiaľ k téme vyjadrovať nebude vzhľadom na naplánované utorkové stretnutie zamestnávateľa s odborármi pred sprostredkovateľom. Pre agentúru SITA to povedala zástupkyňa riaditeľky spoločnosti Adriana Ružičková. Urobí tak až po rokovaní, v stredu 23. februára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Čekel
Firmy a inštitúcie OZ KOVO Odborový zväz KOVOSAD PopradSlovenská autobusová doprava (SAD)