Aktualizované: Vodiči bratislavskej MHD budú štrajkovať v prvý školský deň

Električka, doprava
Foto: ilustračné, SITA/KR PZ Bratislava
  • aktualizované 22. augusta 15:35

Vodiči Dopravného podniku Bratislava vstúpia v pondelok 2. septembra do výstražného štrajku. Oznámil to Predseda odborov Autošofér v DP Bratislava Jozef Hitka.

Tento štrajk je pre nevyhovujúce pracovné podmienky vodičov a negarantované sociálne istoty zamestnancov DPB a.s.,“ informoval.

Na štrajk si odborári vybrali prvý školský deň po skončení letných prázdnin. Začne sa o 4:00 a skončí do 7:00. Samotnú dopravu do škôl by tak ovplyvniť nemal.

Verejnosť žiadajú o pochopenie

Týmto sa ospravedlňujeme obyvateľom a návštevníkom Bratislavy za to, že mnohé spoje MHD nebudú premávať,“ uviedol Hitka. Zároveň verejnosť požiadal o pochopenie situácie vodičov.

Uvedomujeme si, že sme financovaní z peňazí daňových poplatníkov, a preto chceme službu pre obyvateľov vykonávať zodpovedne a kvalitne. Ale náš zamestnávateľ, DPB a.s., nám to neumožňuje. Bojujeme aj za vás, za kvalitnejšie a kultúrnejšie cestovanie,“ uzavrel Hitka.

Budú pokračovať v rokovaniach

Dopravný podnik Bratislava sa podnetmi odborovej organizácie Autošofér náležite a v súlade s osobitnými a vnútornými predpismi podniku zaoberá a starostlivo ich preveruje, nakoľko nielen spokojnosť vodičov MHD, ale všetkých zamestnancov DPB, je jednou z priorít podniku. DPB rešpektuje ústavou Slovenskej republiky garantované právo na štrajk. V prípade, ak niektorí z vodičov využijú toto právo, DPB urobí všetko pre to, aby sa jeho realizácia dotkla cestujúcej verejnosti čo najmenej,“ uviedol v stanovisku DPB.

„Dopravný podnik v súčasnosti čaká na pridelenie rozhodcu z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý by určil odborovú organizáciu/odborové organizácie oprávnené na uzatvorenie kolektívnej zmluvy, nakoľko odborové organizácie nekonajú spoločne a vo vzájomnej zhode. Následne bude vedenie podniku pokračovať v rokovaniach,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

DPB podľa svojho prieskumu neočakáva veľký počet vodičov, ktorí sa zapoja do štrajku odborovej organizácie Autošofér.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Hitka
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SROdborový zväz Autošofér