Vodiči bratislavskej MHD budú v prvý deň školského roka štrajkovať, niektoré spoje nepôjdu vôbec

|Bratislava - električky
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 30. augusta 17:49

Vodiči bratislavskej mestskej hromadnej dopravy (MHD) plánujú v prvý deň začiatku školského roka v pondelok 2. septembra v čase od 4:00 do 7:00 štrajkovať. A to aj napriek tomu, že sa „zamestnávateľ snaží všemožne štrajk prekaziť“.

Premnožená administratíva

Uviedol to pre agentúru SITA predseda odborov Autošofér v Dopravnom podniku Bratislava (DPB) a zároveň predseda štrajkového výboru Jozef Hitka.

Počet štrajkujúcich vodičov zatiaľ nie je známy, táto ich aktivita však zasiahne všetky linky. Niektoré nebudú premávať vôbec, v iných prípadoch budú premávať len niektoré spoje.

Vo vyhlásení o štrajku sa vodiči sťažujú napríklad na nenaplnenie sociálnych podmienok na výkon práce vodiča MHD, či na premnoženú administratívu.

Predseda odborov už pred pár týždňami vyzýval vedenie DPB na riešenie viacerých problémov v DPB s tým, že ak sa situácia nezmení, vyhlásia výstražný štrajk. Odborom prekáža predovšetkým údajné šikanovanie vodičov, neplatná kolektívna zmluva alebo nedávny nákup 11 starých autobusov.

Nový pracovný poriadok

Za kľúčové rovnako považujú odbory vytvorenie nového pracovného poriadku v DPB, ktorý má zabezpečiť lepšie postavenie vodičov v rámci podniku.

„Týmto sa ospravedlňujeme obyvateľom a návštevníkom Bratislavy za to, že mnohé spoje MHD nebudú premávať a žiadame ich o pochopenie situácie našich zamestnancov. Uvedomujeme si, že sme financovaní z peňazí daňových poplatníkov, a preto chceme službu pre obyvateľov vykonávať zodpovedne a kvalitne. Ale náš zamestnávateľ DPB nám to neumožňuje. Bojujeme aj za Vás, za kvalitnejšie a kultúrnejšie cestovanie,“ dodal Hitka v stanovisku odborov.

Dopravný podnik podľa svojich slov rešpektuje právo zamestnancov na štrajk, preto je pripravený prijať opatrenia, aby táto aktivita vodičov zasiahla cestujúcich čo najmenej. Dopravný podnik podľa svojho prieskumu neočakáva, že sa do štrajku odborovej organizácie Autošofér zapojí vysoký počet vodičov.

Ostatné linky integrovanej dopravy

Bratislavská integrovaná doprava (BID) v súvislosti so štrajkom vodičov MHD upozorňuje cestujúcich, že v zónach 100 a 101 môžu využívať aj linky ostatných dopravcov zapojených do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). Uviedol to v piatok v tlačovej správe hovorca BID Miroslav Staník.

U všetkých štyroch dopravcov v rámci IDS BK platia integrované cestovné lístky: električenky, papierové lístky, lístky kúpené cez aplikáciu IDS BK či elektronické lístky. Ide o dopravcov RegioJet, Slovak Lines, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a Dopravný podnik Bratislava (DPB).

„Držitelia predplatných cestovných lístkov (električeniek) s platnosťou pre zóny 100 a 101 môžu využiť na cestovanie po Bratislave spoje všetkých štyroch dopravcov. Vo vozidlách DPB, RegioJet a ZSSK sa platným predplatným cestovným lístkom preukážu pri kontrole cestovných lístkov. Vo vozidle Slovak Lines sa preukážu vodičovi autobusu pri nástupe, ktorý im následne vydá cestovný lístok s nulovou hodnotou. Držitelia predplatných cestovných lístkov pre bratislavské zóny 100 a 101 musia mať nástupnú a výstupnú zastávku v Bratislave,“ uviedol Staník s tým, že cestujúci si musia dávať pozor na SMS cestovné lístky a predplatné cestovné lístky zakúpené na platobné karty, ktoré vo vozidlách RegioJet, Slovak Lines a ZSSK neplatia.

Dopravný podnik považuje štrajk za absurdný

Dopravný podnik Bratislava nerozumie dôvodom štrajku a považuje ho za absurdný. „Odbory Autošofér nemajú záujem o konštruktívny dialóg a zlepšenie podmienok zamestnancov, chcú vyvolávať iba paniku u cestujúcich,“ uviedol manažér PR a marketingu DPB Martin Žarnovický. Podľa jeho slov sa do štrajku zapája len jedna zo štyroch odborových organizácií DPB, zvyšné tri považujú protest za nezmyselný. Odbory Autošofér považujú kolektívnu zmluvu, aj vďaka ktorej sa zamestnancom postupne zvýšili platy za posledné dva roky o takmer 30 %, za neplatnú. „Kolektívna zmluva však platná je a na jej základe zamestnancom posielame navýšené mzdy,“ uviedol Žarnovický. Doplnil, že predseda odborov Autošofér Jozef Hitka sa takto snaží svojich kolegov pripraviť o časť zvýšenej mzdy tým, že kolektívnu zmluvu napáda na súde.

Chceme vyzvať šoférov, aby si podrobne preskúmali podmienky štrajku a zistili, či náhodou nebojujú sami proti sebe. Ak by DPB podmienky odborov Autošofér realizoval, dôjde k zhoršeniu podmienok zamestnancov a aj prevádzke MHD,“ uviedol Žarnovický. Dodal, že DPB je pripravený vypraviť v prípade potreby záložné vozidlá a k dispozícii majú aj ďalších šoférov v pohotovosti, ktorí sú pripravení okamžite nastúpiť do práce.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Hitka
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava