Vodiči dostanú pokutu za neuhradenie diaľničnej známky aj po troch rokoch, novelu prerokujú v skrátenom konaní

Diaľnica D1
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza.
  • aktualizované 24. februára 17.25

Sankcionovanie prevádzkovateľov vozidiel, ktorí neuhradili elektronickú diaľničnú známku, bude efektívnejšie. Umožní to novela zákona o diaľničnej známke z dielne ministerstva dopravy, ktorú dnes definitívne schválili poslanci parlamentu v rámci skráteného legislatívneho procesu.

Pokutu za neuhradenie diaľničnej známky bude možné uložiť do dvoch rokov, odkedy sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení tejto povinnosti, najneskôr však do troch rokov odo dňa porušenia povinnosti. Novela zákona o diaľničnej známke nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.

Zákon o zlepšovaní podnikateľského prostredia zameraný na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 s účinnosťou od 21. júla 2020 podľa rezortu dopravy výrazne zredukoval možnosť efektívneho postihovania prevádzkovateľov vozidiel za nesplnenie povinnosti úhrady diaľničnej známky.

V súčasnosti možno pokutu uložiť do 60 dní odo dňa porušenia povinnosti, teda do 60 dní právoplatne rozhodnúť o pokute, čo je podľa rezortu pri dodržaní príslušných procesných ustanovení zákona o správnom konaní (správny poriadok) v praxi takmer nevykonateľné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR