Vodiči, pripravte sa na dopravné peklo v Bratislave. Diaľničiari už čoskoro spustia komplexnú rekonštrukciu mosta Lamač (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 13. mája 11:18

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripravuje ďalšiu etapu komplexnej opravy mosta Lamač na diaľnici D2, tentokrát v smere z Bratislavy.

Oprava prebehne v troch etapách

Práce na ľavej strane mosta budú nadväzovať na opravy realizované minulé leto na pravej strane mosta. Oproti minuloročným obmedzeniam tento rok NDS avizuje zvýšený počet jazdných pruhov, obmedzená však bude rýchlosť na 60 kilometrov za hodinu.

Opravu ľavého mosta Lamač zrealizuje NDS v troch etapách. Prvou bude zmena dopravného značenia a presmerovanie jazdných pruhov cez víkend 21. mája od 8:00 do 22. mája.

Druhou etapou budú práce na rozšírení vozovky v termíne od 23. mája do 19. júna, vďaka ktorým zostane zachovaný počet jazdných pruhov.

Vyťažená trasa

Tretia etapa spočíva v samotnej komplexnej oprave ľavého mosta a bude realizovaná v termíne od 20. júna do 31. augusta.

Ako vysvetlil člen predstavenstva a riaditeľ prevádzkového úseku NDS Peter Peťko, nakoľko ide o veľmi vyťaženú trasu a komplexnú opravu, práce nie je možné urýchliť.

Ako uviedol riaditeľ bratislavského krajského dopravného inšpektorátu Milan Pilip, polícia bude počas opráv zabezpečovať zvýšený dohľad nad cestnou premávkou najmä v úseku diaľnice od tunela Sitina po Stupavu v oboch smeroch. Budú tiež monitorovať, prípadne usmerňovať premávku na obchádzkových, resp. alternatívnych trasách.

Zníženie povolenej rýchlosti

Osobná doprava bude môcť využiť obchádzkové trasy cez mestské časti, v križovatke Lamač bude doprava dynamicky riadená semaformi.

„Premávka bude obmedzená, lebo jazdné pruhy budú v zúženom profile a bude znížená povolená rýchlosť. Nevyhneme sa tvorbe kolón, ale myslíme si, že na rozdiel od minulého roka to bude v pohybe,“ skonštatoval Pilip s tým, že problém v doprave môže spôsobiť kolízia alebo škodová udalosť.

Pre informovanie vodičov o dopravných obmedzeniach osadíme svetelné textové tabule – na D2 pri odpočívadle Malacky, Stupava a v ľavom jazdnom pruhu mostu Lanfranconi pred tunelom Sitina.

Na križovatkách Lozorno a Stupava budú osadené značky obmedzujúce rýchlosť na 100 alebo 80 kilometrov za hodinu. Pre riadenie dopravy v križovatke Patrónka použije NDS signálne plány.

Komplikované technologické riešenie

Opravou 50-ročného mosta chcú diaľničiari dosiahnuť predĺženie jeho životnosti. Ako vysvetlil Peťko, technologické riešenie tohto mosta je náročnejšie, vzhľadom na to, že pod ním vedie železničná trať a má tiež určité technologické špecifiká.

„Oprava bude prebiehať aj v priestore pod mostom, a to 24 hodín denne, sedem dní v týždni, teda aj cez víkendy a v noci,“ poznamenal Peťko.

V rámci prác pod mostom vykonajú sanáciu spodnej stavby a podhľadovej nosnej konštrukcie, zabezpečené bude aj nové zberné potrubie a odvodnenie z mosta.

Na moste vykonajú najprv demontážne práce a prekládku sietí, nasledovať budú rekonštrukčné práce, pokládka vyrovnávacieho betónu, hydroizolácia a na záver pokládka asfaltu a zvodidiel. Na moste bude pracovať 30 zamestnancov a 15 mechanizmov dodávateľa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Milan PilipPeter Peťko
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)