Vodiči Uberu sú zamestnanci a nie SZČO, vďaka rozhodnutiu najvyššieho súdu budú mať nárok na benefity

Uber
Foto: ilustračné, SITA/AP

Vodiči alternatívnej taxislužby Uber sú vo vzťahu k firme zamestnancami a nie samostatne zárobkovo činnými osobami. Rozhodol o tom v piatok britský najvyšší súd.

Vodičom Uberu to prináša benefity ako platené voľno alebo minimálna mzda. Odvolanie spoločnosti proti rozhodnutiu nižšej súdnej inštancie, ktorá vodičov označila za „pracovníkov“ v zmysle britského práva, sedemčlenný panel najvyššieho súdu jednomyseľne odmietol. Pre Uber to znamená definitívnu prehru v niekoľko rokov trvajúcej kauze.

„Zamestnanecký tribunál správne rozhodol, keď konštatoval, že vodiči Uberu sú zamestnanci a preto majú práva, ktoré zamestnancom priznáva pracovnoprávna legislatíva,“ uviedol sudca George Leggatt v zdôvodnení rozhodnutia.

Vodiči sú vo vzťahu k firme v pozícii „podriadenosti a závislosti“, ich šance na zlepšenie ekonomickej situácie sú iba malé. Jediná cesta, ako dosiahnuť vyššiu mzdu, je „pracovať dlhšie a pritom neustále spĺňať výkonnostné parametre stanovené Uberom“, uvádza sa ďalej v rozhodnutí.

Pre Uber v Spojenom kráľovstve aktívne pracuje asi 65-tisíc vodičov. Spoločnosť pred súdmi argumentovala, že dvaja vodiči, ktorí podali sťažnosti, pre ňu pracovali ako nezávislí dodávatelia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Uber